Mała zrzutka polskich rodzin na tańszy prąd dla globalnych gigantów. Za drobne 2,56 zł od gospodarstwa huty i cementownie nie wyjdą z Polski

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec
Zbigniew Bartuś

Mała zrzutka polskich rodzin na tańszy prąd dla globalnych gigantów. Za drobne 2,56 zł od gospodarstwa huty i cementownie nie wyjdą z Polski

Zbigniew Bartuś

Minister energii zmieni rozporządzenie dotyczące ustalania taryf tak, by najbardziej energochłonne firmy w Polsce miały tańszy prąd. Chodzi m.in. o koncern ArcelorMittal, do którego należą dawna Huta Sendzimira w Krakowie i Huta Katowice.

Ceny prądu rosną w całej Europie, ale w Polsce najbardziej. W ciągu kilkunastu miesięcy podwoiły się‚ co wynika w głównej mierze z z uzależnienia naszej energetyki od węgla. Ten trzeci rok z rządu drożeje. Skokowo wzrosły też ceny uprawnień do emisji CO2: z 5 do ponad 20 euro za tonę. W Polskę bije to najsilniej.

– Wyprodukowanie jednej megawatogodziny wiąże się u nas z emisją około tony CO2 – trochę mniej przy węglu kamiennym, a więcej przy brunatnym. Czyli do ceny każdej MWh trzeba dodać z tego tylko tytułu 20-25 dol. A ceny uprawnień rosną i – wedle wiarygodnych prognoz – będą rosły – podkreśla Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Dodaje, że część elektrowni i elektrociepłowni należących do państwowych spółek energetycznych jest mocno przestarzała, przez co do wytworzenia tej samej ilości energii potrzebują nawet 20 proc. więcej węgla niż nowoczesne zakłady. Wiąże się to także z większą emisją CO2 i opłatami. Zakłady te wymagają miliardowych inwestycji, co przekłada się na cenę prądu.

To samo dotyczy przesyłu energii – Polskie Sieci Energetyczne również nie mogą się obejść bez olbrzymich inwestycji. A w cenie prądu przesył stanowi nawet połowę kosztów.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • w kogo najbardziej uderzają podwyżki?
 • jakie zmiany w tej sprawie wprowadza nowe rozporządzenie? 
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

200,00 320,00

Kup wyjątkowy pakiet: prenumerata cyfrowa na 180 dni z biletami na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju!

Kup teraz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.