Krzysztof Ogiolda

Major Dekutowski „Zapora” chciał uciec na Zachód. Aresztowano go w Nysie

Hieronim Dekutowski „Zapora” (z lewej) i Zdzisław Broński „Uskok”, rok 1947. Fot. Wikipedia (29 lutego 2016) Hieronim Dekutowski „Zapora” (z lewej) i Zdzisław Broński „Uskok”, rok 1947.
Krzysztof Ogiolda

Major Hieronim Dekutowski „Zapora” zasługuje na pamięć jako żołnierz antykomunistycznego podziemia nie tylko w kontekście Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Wsławił się wieloma akcjami przeciw UB i NKWD. Aresztowany w Nysie został siedem razy skazany na śmierć. Zabity 7 marca 1949 w Warszawie.

Na początku września 1947 „Zapora” zdecydował się wyjechać z Polski. 12 września wydał rozkaz, przekazując dowództwo nad oddziałami Okręgu Lublin Zrzeszenia WiN Zdzisławowi Brońskiemu „Uskokowi”. W prywatnym liście do „Uskoka” pisał:

„Ja dziś wyjeżdżam na angielską stronę. Jestem umówiony z chłopakami co do kontaktów po tamtej stronie. Stary - najważniejsze, nie daj się nikomu wykiwać i bujać”.

Na początku września 1947 „Zapora” zdecydował się wyjechać z Polski. 12 września wydał rozkaz, przekazując dowództwo nad oddziałami Okręgu Lublin Zrzeszenia WiN Zdzisławowi Brońskiemu „Uskokowi”.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.