Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Krzysztof Spychała

„Zielony listek” pod nadzorem. Co będzie musiał świeżo upieczony kierowca

Nowe przepisy nie przewidują „zbijania” punktów karnych. Ich kolekcjoner trafi na reedukację. Fot. Krzysztof Spychała Nowe przepisy nie przewidują „zbijania” punktów karnych. Ich kolekcjoner trafi na reedukację.
Krzysztof Spychała

Od czerwca świeżo upieczeni posiadacze prawa jazdy kategorii B będą mieli trudniej. Czeka ich obowiązkowy kurs doszkalający, muszą jeździć wolniej i nie popełniać wykroczeń.

Jeśli wierzyć policyjnym statystykom, rok 2017 na polskich drogach zamknął się najmniejszą od dziesięciolecia liczbą wypadków: było ich 32 tys. 650. To o 1142 mniej niż w 2016. Spadła również wyraźnie liczba zabitych (z 3026 do 2800) i rannych (o prawie 1600 osób, z 40.766 do 39.331).

Optymista powie więc, że z roku na rok jest coraz lepiej, pesymista, że to nadal ponad 40 tysięcy ludzkich dramatów i cierpienia, a w dodatku łatwo porównywać z rokiem 2016, w którym wykresy po latach spadkowych tendencji znów zaczęły się... piąć w górę. Faktem jest, że dekadę temu, w 2008 roku w 49.054 wypadkach zginęło 5.437 osób, a 62.097 zostało rannych.

W artykule:

 • Świeżo upieczony kierowca przez osiem miesięcy będzie musiał...
 • Jakie jeszcze zmiany dla nowych użytkowników ruchu
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Krzysztof Spychała

Komentarze

3
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

kulikadam

A najgorsze wypadki powodują i tak: pijacy, młodzież bez prawa jazdy i osoby z zasądzonym zakazem prowadzenia pojazdów. Czyli same osoby, które jeździć i tak (legalnie) nie mogą. Stąd też gotów jestem założyć, że korzyści dla bezpieczeństwa będą znikome, a cała sprawa to tylko łatwy pieniądz dla WORD-ów i utrudnianie życia normalnym ludziom.

klon18

Na autostradach będzie jeździł tylko między TIRami, poganiającymi go światłami ze "swojego pasa", a na pozostałych każda ruina będzie chciała go wyprzedzić, a on będzie musiał to przeżyć.

yogi2071

https://www.youtube.com/watch?v=ebETaIBzetk

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.