Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zasiedzeni u rodziców, czyli pełnoletnie dzieci nie na swoim

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Magdalena Baranowska-Szczepańska

Zasiedzeni u rodziców, czyli pełnoletnie dzieci nie na swoim

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Dorośli mężczyźni, którzy dawno już mogliby się usamodzielnić, nie opuszczają swoich rodzinnych domów. Zjawisko przybiera w Polsce na sile. Jakie są przyczyny „zasiedzenia” się maminsynków?

Socjologowie mówią o czynnikach finansowych, wskazują, że obecne zarobki w niektórych branżach nie dają szans na kupno mieszkania, a wynajmowanie jest kosztowne. Skoro więc rodzice mają duże mieszkanie, to można zaoszczędzić, mieszkając z nimi. Psychologowie z kolei zwracają uwagę na czasy, w jakich rozwijali się dzisiejsi 28-32-latkowie.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

jar_wo

Dziadostwo ekonomiczne i trudnosc znalezienia pracy to jedno.
Ale drugie to nierzadko kompletna rozlazlosc jesli chodzi o radzenie sobie z (nowa) rzeczywistocia rodzicow, ktorzy nie chca by mlody opuszczal dom. Szegolnie to dotyczy rodzicow jedynakow. Ale jesli ten juz to zrobi,to czeka go niejedna awantura, grozby wydziedziczenia z i tak raczej skromnego majatku i placze przez telefon, ze PRZEZ JEGO PORZUCENIE STARYCH rodzicow przyszedl komornik, albo odcieli im prad bo skad oni maja wiedziec gdzie sa ich rachunki. Gdzies je co prawda polozyli, ale czy oni sa od pilnowania takich spraw (ale polecenia zaplaty w banku ani sie waz)? Sa przeciez w rodzinie mlodsi, ale ci mlodsi porzucili swoich starych rodzicow (co za okrucienstwo i niewdziecznosc za lata troski, staran inieprzespane noce przy lozeczku), czyli sie zabrali i poszli w swiat. I DALEJ: uczciwy czlowiek nie potrzebuje porzucac rodzicow, by zalozyc rodzine, moze mieszkac z nimi, co to za bezbozna moda?
Przeciez zawsze byly rodziny wielopokoleniowe, w ktorych starzy rodzice byli przedmiotem troski i szacunku i swiat istnial, dzieci sie rodzily, wiec co to za durne wymowki?
Zreszta zostaw ich na miesiac samych, to w domu bedzie chlew, bo "od sprzatania to tu juz sa mlodsi"od nich.
Etykieta maminsynka jest tu wiec mocno krzywdzaca, choc gleboko zakorzeniona w obiegowych opiniach. To raczej rodzic jes niedojrzalym dzieckiem, a dziecko opiekunem niedojrzalych rodzicow, czesto juz bardzo wczesnie, bo od wieku nastolatka, kosztem swojego zycia i czasu naturalnie.
Jest to rodzina ewidentnie dysfunkcyjna, ale rodzice przed znajomymi swietnie to skrywaja, sugerujac wine lub/i lenistwo mlodego we wszystkich sprawach. A OTOCZENIE TO chetnie KUPUJE, czesto podlane obficie pseudokatolicko-moralnym sosem.
Moze warto przyjrzec sie skali przyczyn tego typu w tej grupie.

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.