Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Starość ciągle jest taka łatwowierna. Jak oszukują na wnuczka czy policjanta

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Sławomir Draguła

Starość ciągle jest taka łatwowierna. Jak oszukują na wnuczka czy policjanta

Sławomir Draguła

W 2017 roku fałszywi wnuczkowie i policjanci wyłudzili od opolskich seniorów prawie milion złotych! Tylko jedna szajka, która niebawem stanie przed sądem, wzbogaciła się na ich krzywdzie o 2 miliony.

Do Sądu Okręgowego w Płocku trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko dziewięciu mężczyznom, którzy usłyszeli kilkadziesiąt zarzutów oszustwa metodą „na wnuczka”. Śledztwo nadzorowane było przez Wydział I Prokuratury Okręgowej w Opolu. Sprawą objętych zostało ponad 70 zdarzeń z terenu całej Polski, m.in. z Opola, Płocka, Gdańska, Zabrza, Siemiatycz, Brzezin, Szprotawy, Częstochowy, Wałbrzycha, Chojnic, Rzeszowa, Białegostoku, Kielc, Tarnobrzega.

- Procederem kierowali 34-letni Adrian Ł. i 36-letni Maciej W. - informuje prokurator Stanisław Bar z Prokuratury Okręgowej w Opolu.
Co ciekawe, obaj kierowali przestępczym mechanizmem z Wielkiej Brytanii, kontaktując się ze swoimi „żołnierzami” telefonicznie. Podczas śledztwa udało się dość precyzyjnie odtworzyć sposób działania sprawców. Oskarżeni (lub inne osoby, działające pod ich kierownictwem) swoje ofiary wyszukiwali w książkach telefonicznych i typowali, kierując się brzmieniem imion, które pozwalały wnioskować, że są to osoby starsze. Następnie dzwonili pod te numery i przedstawiali się za bliskich, którzy znaleźli się w sytuacji wymagającej finansowego wsparcia.

- Zwykle były to wypadki samochodowe - mówi prokurator Bar. - Pieniądze miały być przeznaczone na takie załatwienie sprawy, by „bliski” wyszedł z niej obronną ręką, nie trafił do aresztu lub na zadośćuczynienie pokrzywdzonemu.

 • Policjanci dwoją się i troją, by uchronić seniorów przed utratą oszczędności całego życia.
 • Spotykają się z nimi w domach seniorów, w ramach uniwersytetów trzeciego wieku i przy  wszystkich okazjach, przestrzegając przed przekazywaniem pieniędzy nieznajomym.

 

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Sławomir Draguła

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.