Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

„Psy wojny” Władimira Putina giną od bomb USA w Syrii

Czytaj dalej
Fot. AFP/EAST NEWS
Tom Parfitt

„Psy wojny” Władimira Putina giną od bomb USA w Syrii

Tom Parfitt

Oficjalnie nie istnieją. Dopiero, gdy giną, świat dowiaduje się o „psach wojny”, najemnikach, którzy zastępują regularne oddziały. Tak było z najemnikami Putina w Syrii. Setki ich miało zginąć w nalotach amerykańskich.

Według doniesień rosyjskiego dziennika „Kommiersant” 7 lutego w Syrii doszło do starć z udziałem kilkuset rosyjskich najemników. W nalotach amerykańskiego lotnictwa miały zginąć dziesiątki wspierających reżim Baszara al-Asada bojowników.

Były członek „Grupy Wagnera” powiedział w wywiadzie dla gazety, że 600 proreżimowych bojowników wzięło udział w bitwie o syryjskie pole naftowe. Większość z nich miała posługiwać się rosyjskim.

„Kommiersant” wskazuje na rozmiary „armii duchów” rozmieszczonej przez Kreml w Syrii. I to mimo że w grudniu ubiegłego roku, gdy Putin oświadczył, że Państwo Islamskie (IS) zostało rozbite, sam nakazał wycofanie z Syrii „znaczących” sił.

Moskwa oświadczyła, że nie może wykluczyć obecności na miejscu zdarzenia Rosjan nie będących regularnymi żołnierzami. Jednak rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że nie ma żadnej wiedzy na temat ofiar i odrzucił sugestie, iż teraz należałoby ogłosić w Rosji żałobę narodową. - W związku z czym? - miał zapytać Pieskow.

W starciach z 7 lutego wzięły udział amerykańskie myśliwce F-15, drony MQ-9 Reaper, bombowce B-52, samoloty AC-130 oraz śmigłowce Apache. Według początkowych doniesień miało zginąć stu żołnierzy lojalnych wobec Baszara al-Assada.

Media w Rosji podawały, że wśród zabitych doliczono się co najmniej ośmiu Rosjan. Według nich ofiar mogło być nawet znacznie więcej. Mowa była o stu zabitych. Rosyjskie ministerstwo obrony stwierdziło natomiast, że rannych zostało 25 syryjskich członków milicji. Fakt dojścia do tego typu starcia jeszcze dobitniej podkreśla obawy o możliwość bezpośredniej konfrontacji sił amerykańskich i rosyjskich w Syrii. Ostatni raz z konfrontacją taką mieliśmy do czynienia podczas krwawej wojny w Wietnamie. Teraz doszło do niej, gdy siły proreżimowe próbowały zdobyć teren dawnej rafinerii ropy naftowej w pobliżu miasta Dajr aż- Zaur kontrolowanego przez wspieranych przez amerykańskie siły specjalne oddziały arabskie i kurdyjskie.

Źródło wspomnianego „Kommiersanta” twierdzi, że atak prowadziły formacje złożone z członków miejscowych plemion. Drugą linię formowali najemnicy z Grupy Wagnera i mniejszą grupę tak zwanych „łowców IS”. Wszystkie te formacje dostały się pod ogień amerykańskiego lotnictwa i ostrzał artyleryjski.

- Nie posiadali przenośnej broni przeciwlotniczej ani wsparcia z wsparcia powietrznego. Nikt im zresztą tego nie obiecywał - podało źródło rosyjskiego dziennika. - Cała kalkulacja polegała na tym, że po ostrzale artyleryjskim nasi ludzie błyskawicznie zdobędą rafinerię, a Kurdowie oddadzą broń. Amerykanie natomiast nie zdobędą się na ostrzał w momencie rozpoczęcia walk - informowało to samo źródło.

Niektóre rosyjskie media wprost drwiły z odmowy przyznania przez Kreml, że w zajściach śmierć ponieśli obywatele rosyjscy. Dziennik „Wiedomosti” zamieścił nagłówek - Nie nasz naród, nie nasze trumny!

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tom Parfitt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.