Po imprezie urodzinowej patrzymy, a 95-letni stryj klęczy z lupą nad drzewem genealogicznym i czyta nazwiska swoich przodków, bo wszystkich nawet nie znał - mówi Wiesław Zakrzewski.
Ekshumacje są indywidualną, osobistą kwestią każdej z rodzin, które straciły bliskich. Część może się na nie nie zgadzać z różnych powodów. I to trzeba uszanować. Ale uważam, że powinno się je przeprowadzić, żeby poznać prawdę i ukarać winnych -...
Nasze kino można nazwać tragikomedią - mówi Marcin Wierzchosławski, jeden z producentów „Lasu”, opartego o dwie sztuki teatralne Andrzeja Stasiuka. W Bieszczadach właśnie zakończyły się zdjęcia z Jerzym Trelą do trailera.
Magda Zawadzka, Basia z „Pana Wołodyjowskiego” i „Przygód pana Michała” - ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza odwiedziła Łódź. Okazją był obchodzony rok laureata nagrody Nobla
Specjaliści dobierając idealną parę muszą się skonfrontować z problemem niemożliwości - mówi prof. Zbigniew Nęcki.- Są bowiem sprzeczne oczekiwania kobiet i mężczyzn.
Mamy rok 1913. Mock jest na początku policyjnej kariery w Breslau. W budynku Hali Stulecia zostają znalezione zwłoki czterech gimnazjalistów i jednego mężczyzny. Czy to samobójstwo? Morderstwo? A jeżeli to drugie, to kto z nim stoi? Przed...
Maciej Maleńczuk wraca do tworzenia. Efektem tego jest piosenka „Fajnie” oraz duety z Krzysztofem Krawczykiem i Bogdanem Łazuką.
Nieciekawe, prowadzone przez zawstydzone, nieprzygotowane nauczycielki, powielające mity, stereotypy i uprzedzenia - tak uczniowie często oceniają zajęcia wychowania do życia w rodzinie. W lubelskich liceach tzw. WDŻ to rzadkość. - Nie ma...
Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda maszynownia promu oraz mostek kapitański.
Stacja Śniatyn-Załucze - to stamtąd 15 września 1939 roku odprawiono w kierunku Rumunii słynny „złoty pociąg”, którym wywieziono ponad 80 ton polskiego złota w sztabkach, by ocalał z wojennej zawieruchy.
Paweł Albrzykowski w kuchni osiągnął poziom mistrza. I wie: pełnia smaku to zawsze harmonia potrawy z miejscem, pogodą, nastrojem - małże przy świecach albo kiełbasa z musztardą zjedzona na mrozie.
12 października 1939. Ukazuje się zarządzenie Hitlera o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa dla okupowanych obszarów polski. Na czele GG staje Hans Frank. Berlin nie dał mu jednak pełnej władzy.
Od słynnej ucieczki trójki recydywistów z więzienia w Grudziądzu dziś minął rok. Tym wydarzeniem żyła cała Polska! Proces w tej sprawie dobiega końca. Wkrótce zapadnie wyrok.
Dwa dni, siedmiu artystów z Polski i zagranicy na scenie teatru, czyli 5. Opole Songwriters Festival za nami. Twórcy i fani mówią, dlaczego kameralność i autorska muzyka są potrzebne.
Jest takie powiedzenie: „Człowiek jest tym co je”. Inne powinno brzmieć: „Umrze z powodu tego, czym oddycha”. Tego, czym oddychamy, nie widać. Informacja też jest ograniczana. Przynajmniej w Opolu.
Jak ktoś powie, że jest mu w życiu ciężko, bo ma krzywy zgryz albo jego dramatem są dodatkowe kilogramy - to go wyśmieję. Powiem: masz dwie ręce, to się ciesz - mówi Irena Kubara-Kootstra, fryzjerka z Opola.
Yves Goulais nie mógł pogodzić się ze zdradą żony. - Jestem demonem zła, którego opanowała żądza zemsty - mówił. I dlatego zastrzelił Andrzeja Zauchę
Jest jedyną żyjącą bohaterką książki „Dziewczyny od Andersa”. Mieszka w Londynie, ma 94 lata. Waleria Sawicka była żołnierzem II Korpusu. Zawsze niepokorna. Zachowała doskonałą pamięć i potrafi wspaniale opowiadać.
Policjanci ze Zgierza po 19 latach rozwiązali zagadkę zaginięcia 20-letniej dziewczyny, która opuściła łódzki klasztor. Dwa lata wcześniej ustalili, do kogo należy czaszka znaleziona nad Bzurą. Ale w łódzkim Archiwum X jest jeszcze wiele...
Ekspertka w dziedzinie kobiecej seksualności Joanna Keszka zdradza, jak mieć dobry seks. Liczy się to, żeby dzielić się swoimi pragnieniami, marzeniami i wspierać. Aby podkręcić atmosferę, wystarczy rozmowa. Możemy na przykład wspólnie...
Adrian S., pseudonim „Ryjek” za kratami przesiedział 12 lat. Jeszcze kilka dni temu był jednym z liderów więziennego zespołu „Paragraf 64”, który powstał w Zakładzie Karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich (nazwa zespołu nawiązuje do paragrafu w...
Pomoc z rządowego programu dla najmniej zamożnych rodzin z dwojgiem i trojgiem dzieci pozwala na coś więcej niż opłacenie jedzenia i dachu nad głową.
Trzy miesiące mieszkali pod Nysą w samochodzie, aż ktoś przypadkowy zawiadomił policję. Sąd zdecydował o czasowym odebraniu im małych dzieci. Gmina chce pomóc rodzinie.
Energia elektryczna dotarła prawdopodobnie do ostatniego przedwojennego domu na Opolszczyźnie. Rodzina Kitów z Bodzanowa czekała na elektryfikację od września 1945 roku.
Takie auta nie są tylko skarbonką bez dna, to przede wszystkim wielka pasja, szalona frajda, a trochę też próba powrotu do czasów dzieciństwa.
Do Rumunii wjeżdżaliśmy z bagażnikiem wypchanym stereotypami na temat Rumunów i ich kraju. Jakież było nasze zaskoczenie i niedowierzanie, gdy kolejne wyobrażenia wkładaliśmy między bajki.
Byłem i jestem Polakiem - mówił o sobie Józef Rotblat - jeden z twórców amerykańskiej bomby atomowej i zarazem laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1995 r.
Rozmowa. Igrzyska w starożytności przetrwały prawie 12 stuleci celem było tylko zwycięstwo
1 sierpnia 1989 r. Zniknęły kartki na mięso. Przez sporą część PRL obowiązywała reglamentacja towarów. Był to skutek patologicznej gospodarki. Rozmawiamy z prof. Wojciechem Roszkowskim, historykiem.
Mimo że "Polski kodeks honorowy" Boziewicza nie obowiązuje już od wielu lat, to kwestia honoru ciągle jest kluczowa w zachowaniach wielu osób. Tak przynajmniej wynika z ich deklaracji
Rok 1965. Wigilia Bożego Narodzenia. W wielu domach szczęśliwy, pełen rodzinnego ciepła dzień. I wieczór. Dla dyżurnych strażaków z Słupskich Fabryk Mebli zakończył się jednak tragicznie. W wypadku zginął jeden z nich, drugi został kaleką....
Timothy Bates, psycholog z Uniwersytetu w Edynburgu, powiedział: „Nieważne, jakiej wielkości jest twój mózg, liczy się to, co z nim zrobisz”.
Z czego będzie pan egzaminował studentów? - Pytania będą takie same jak w zeszłym roku. - Ale panie profesorze, to kompletnie bez sensu!
Czy dźwięk w wodzie rozchodzi się szybciej? W jaki sposób Islandczycy starają się uniknąć kazirodztwa?
Laktoferyna - białko pozyskiwane z kobiecego mleka - zabija wirusy i grzyby i jest doskonałą bronią na bakterie oporne na antybiotyki.
Prehistoryczni konstruktorzy mieli zadziwiającą wiedzę na temat astronomii - dowodzą naukowcy. Jak to możliwe?
Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.