Anna Borowiak

Ma zapłacić prawie 38 tysięcy złotych za... informacje z urzędu

Ma zapłacić prawie 38 tysięcy złotych za... informacje z urzędu Fot. UM Rakoniewice
Anna Borowiak

Dokładnie 37 905 złotych ma zapłacić mieszkaniec Rakoniewic w powiecie grodziskim za odpowiedź na złożony przez siebie wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

Do naszej redakcji zgłosił się Marcin Zaremba. - Od kilku lat zabiegam o gruntowny remont kamienicy przy ulicy Grodziskiej, w której mieszkam, a która jest częściowo własnością gminy i prywatną. Kilkukrotnie zwracałem się do gminy z wnioskiem o udostępnienie m.in. książki obiektu budowlanego, a także chociażby protokołu z badania instalacji elektrycznej, bowiem stan budynku w mojej ocenie wymaga pilnej interwencji - wyjaśnia.

Właśnie dlatego zdecydował się wystąpić w czerwcu tego roku z wnioskiem o udostępnienie wszystkich faktur wystawionych przez sześć podmiotów gospodarczych, a konkretnie firmy świadczące usługi na zlecenie gminy Rakoniewice, w latach 2010-2018.

W złożonym wniosku Marcin Zaremba podkreślił, że prosi o udostępnienie informacji drogą poczty elektronicznej. W odpowiedzi gminy, jaką otrzymał, a którą poprzedziło uszczegółowienie przez niego wniosku na prośbę urzędu, czytamy między innymi:

Opłatę za udostępnienie żądanej informacji ustalono na kwotę 37 905 złotych. Powyższą kwotę ustalono na podstawie szacunkowego czasu potrzebnego na odszukanie, zeskanowanie, ewentualnie zanonimizowanie danych i przesłanie dokumentów oraz średniej stawki za godzinę pracy pracownika merytorycznie odpowiedzialnego za udostępnienie żądanych informacji.

Mieszkaniec w ciągu 7 dni miał wpłacić żądaną kwotę. W przeciwnym razie, jak podkreślono w odpowiedzi, wniosek o udostępnienie informacji publicznej pozostanie bez rozpatrzenia.

- Odpowiedź na wniosek uważam za niegodną z prawem. A kwotę prawie 38 tysięcy odebrałem jako próbę zniechęcenia mnie do wyjaśnienia sytuacji związanej z kontrolami kamienicy - dodaje M. Zaremba.

Jak sprawę komentuje rakoniewicki ratusz? Przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Anna Borowiak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

200,00 320,00

Kup wyjątkowy pakiet: prenumerata cyfrowa na 180 dni z biletami na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju!

Kup teraz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.