Lukstorpedą jechałem na wschód we wrześniu 1939 roku

Czytaj dalej
Fot. fot.
Edyta Hanszke

Lukstorpedą jechałem na wschód we wrześniu 1939 roku

Edyta Hanszke

Mały kalendarzyk w jasnobrązowej okładce skrywa niejedną myśl nastoletniego Andrzeja i dziesiątki jego rysunków. Na jednym z nich lukstorpeda, duma przedwojennej polskiej kolei, która w 1936 roku trasę z Krakowa do Zakopanego pokonywała w rekordowym czasie, niespełna 140 minut.

Już wtedy miałem smykałkę do rysunku - śmieje się Andrzej Hamada, znany opolski architekt, znawca i miłośnik historii Opola, i pokazuje na jednej z kartek kieszonkowego kalendarza ołówkowy szkic pojazdu szynowego z jednakowym przodem i tyłem, w kształcie kabin dawnych samochodów ciężarowych, napędzany paliwem. Dziś nazwalibyśmy go szynobusem.
To lukstorpeda, szczyt osiągnięć technicznych przedwojennych polskich kolei. Pociąg, który w 1936 r. osiągnął rekordową prędkość, pokonując trasę z Krakowa do Zakopanego w niecałe 2,5 godziny. Stworzone na bazie austriackich torped polskie wagony spalinowe jeździły w latach 30. z prędkością nawet 115 kilometrów na godzinę. Produkowane były w Chrzanowie, a do czasu wybuchu II wojny światowej powstało ich kilka.

Jedną z nich w pierwszych dniach września 1939 roku rodzina Hamadów uciekała z Krakowa na wschód przed zbliżającymi się Niemcami.

  • Z czasów nastoletnich zachował się kalendarzyk, w którym pan Andrzej spisywał swoje wrażenia, w tym z ucieczki lukstorpedą.
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.