Stanisław S. Nicieja

Ludwik Rutyna, Szmuel Josef Agnon, Szymon Wiesenthal. Sławni ludzie Buczacza

W czasie realizacji w Buczaczu filmu pt. „Twierdze kresowe Rzeczypospolitej”, którego jednym z bohaterów był ks. Ludwik Rutyna. Od prawej: prof. Krystyna Fot. Halina Nicieja W czasie realizacji w Buczaczu filmu pt. „Twierdze kresowe Rzeczypospolitej”, którego jednym z bohaterów był ks. Ludwik Rutyna. Od prawej: prof. Krystyna Janicka – wybitna okulistka, Jerzy Janicki (1928-2007) – reżyser tego filmu, ks. Ludwik Rutyna i prof. Stanisław Nicieja – scenarzysta i narrator w filmie, Buczacz 2003.
Stanisław S. Nicieja

Buczacz – małe podolskie miasteczko – stanowił swoiste genius loci, gdyż urodziło się tam lub przez pewien czas mieszkało wiele wybitnych postaci, które zapisały się złotymi zgłoskami nie tylko w historii Polski. Oto biografie niektórych z nich. Zacznijmy od postaci mocno związanej ze Śląskiem Opolskim.

Heroizm księdza Rytuny

Polakom przyjeżdżającym do Buczacza po upadku Związku Radzieckiego i powstaniu niepodległej Ukrainy miasteczko kojarzyło się z księdzem infułatem Ludwikiem Rutyną i jego poświęceniem w dziele odbudowy zrujnowanego w czasach sowieckich tamtejszego kościoła.

Ludwik Rutyna (1917-2010) był absolwentem gimnazjum w Buczaczu. Po studiach teologicznych we Lwowie otrzymał w czasie okupacji sowieckiej, w 1941 roku, w zamkniętej wówczas katedrze lwowskiej święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Eugeniusza Baziaka.

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Stanisław S. Nicieja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.