Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Lubimy to, co znamy. Tak rodzi się sakrokicz. Mieszanka pop kultury z elementami sacrum

Czytaj dalej
Aleksandra Suława

Lubimy to, co znamy. Tak rodzi się sakrokicz. Mieszanka pop kultury z elementami sacrum

Aleksandra Suława

Chociaż polska architektura sakralna czerpie z największych osiągnięć budownictwa, częściej dziś budzi uśmiech niż podziw. O tym, dlaczego wzorce dobre, a efekty już niekoniecznie opowiadają Agata Pankiewicz z krakowskiej ASP i fotograf, Marcin Przybyłko

- Co to jest sakrokicz?

- Marcin Przybyłko: To taka mieszanka pop kultury z elementami świata sacrum. Lubimy dekorować otoczenie romantycznymi pejzażami, słodkimi wizerunkami dzieci czy realistycznymi rzeźbami ogrodowymi, więc przedstawienia religijne również wpisujemy w tę stylistykę. Lubimy to, co znamy.

- Od kilku lat jeżdżą Państwo po kraju, przyglądając się wybrykom polskiego projektowania. Dużo wśród nich obiektów związanych z religią?

- Agata Pankiewicz: Sakrokicz, tak jak i inne estetyczne wybryki, ma to do siebie, że jeśli patrzymy na niego dostatecznie często i dostatecznie długo, to po jakimś czasie przestajemy go zauważać. Niby mamy rzecz przed oczami, ale nie widzimy jej, tylko prześlizgujemy się wzrokiem po konturach. Obiekt musi być naprawdę mocny, żeby zapadł w pamięć.

- Na przykład?

-A.P.: Byłam kiedyś na wycieczce w Tokarni, małej miejscowości w Małopolsce. Spacerując weszłam w jedną z uliczek, a tam po obu stronach stały hacjendy w meksykańskim stylu, każda różowa. Im dalej szłam, tym domy stawały się bardziej okazałe, pojawiło się też złoto, w końcu przed jednym z domów zobaczyłam egzotyczne zwierzęta. Nagle ta uliczka przeszła płynnie w polną drogę, by po chwili zamienić się w monumentalną, w swoim założeniu, drogę krzyżową. Na kamieniach ustawiono fragmenty greckich kolumn, a na kolumnach nieporadne figury świętych, obok kusiły skalne groty, fontanny, wodospady, nawet staw z wyspą. Na środku akwenu przymocowano łódź z rzeźbą Jezusa, który przekazuje św. Piotrowi klucze. Nad całą okolicą, na sporym wzniesieniu, góruje dziesięciometrowy krzyż.

W dalszej części wywiadu przeczytasz o Arce Nowego w Pławnej, do której wejścia strzeże plastikowe ZOO, o tym dlaczego Kościół, przestał wyznaczać architektoniczne standardy oraz o tym, czy istnieje lekarstwo na sakrokicz.

Czytaj więcej, a dowiesz się:

 • Co taka estetyka mówi o nas?
 • To jest kicz w mikroskali, a ten w makro? Licheń też wyrósł z nas samych?
 • Jak to się stało, że Kościół, który przez lata był mecenasem sztuki, teraz tak się pogubił?
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aleksandra Suława

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.