Linia kolejowa Opole - Kędzierzyn-Koźle będzie remontowana

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Sławomir Draguła

Linia kolejowa Opole - Kędzierzyn-Koźle będzie remontowana

Sławomir Draguła

Polskie Linie Kolejowe ogłosiły właśnie przetarg na remont linii kolejowej E30 na odcinku Opole - Kędzierzyn-Koźle. Szacunkowy koszt prac to nawet 628 mln zł!

- Wyłoniony wykonawca będzie najpierw musiał zrobić dokumentację remontu, a potem wykonać prace modernizacyjne - wyjaśnia Mirosław Siemieniec z PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dlatego całość przedsięwzięcia zaplanowano na lata 2020 - 2023. A zakres robót jest olbrzymi. Na 40-kilometrowym odcinku pomiędzy Kędzierzynem-Koźlem a Opolem Groszowicami wymienione zostaną tory, rozjazdy i sieć trakcyjna, zmodernizowane zostaną nastawnie, urządzenia sterowania ruchem, mosty i wiadukty, a także 27 przejazdów kolejowo-drogowych.

Wyższy komfort obsługi podróżnych zapewni przebudowa peronów na stacjach i przystankach w: Kędzierzynie-Koźlu, Raszowej, Zdzieszowicach, Jasionie, Gogolinie, Górażdżach, Przyworach Opolskich, Opolu Grotowicach i Groszowicach. Perony będą wyposażone w nowe wiaty, ławki i oświetlenie. Zostaną także dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Dla pasażerów planowane są nowe przejścia na perony w Gogolinie (przejście podziemne) i w Opolu Grotowicach (kładka dla pieszych). Z kolei przebudową objęte będą m.in. istniejące przejścia pod torami w Kędzierzynie-Koźlu i Zdzieszowicach oraz kładka dla pieszych na stacji Opole Groszowice.

Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie przyspieszą pomiędzy oboma miastami do 160 km/h, a pociągi towarowe do 120. Dziś są odcinki gdzie obowiązują ograniczenia nawet do 60 km/h. A to właśnie na trasie pomiędzy Kędzierzynem-Koźlem i Opolem jeżdżą nowoczesne Impulsy zakupione ostatnio przez województwo opolskie.

Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie przyspieszą pomiędzy oboma miastami do 160 km/h, a pociągi towarowe do 120.

Ich prędkość maksymalna to 160 km/h. Inwestycja realizowana jest w ramach większego projektu pn. „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kędzierzyn-Koźle – Opole Zachodnie”, którego szacunkowy koszt w Krajowym Programie Kolejowym wynosi 628,5 mln zł.

Na roboty od Opola Groszowic do Opola Zachodniego zostanie ogłoszony osobny przetarg.

Sławomir Draguła

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.