Lekkoatletyczne MŚ: Piątka naszych w kadrze na Londyn. Kto po medal?

Czytaj dalej
Jakub Lisowski [email protected]

Z udziałem sportowców ze Szczecina i Goleniowa rozpoczną się w piątek lekkoatletyczne MŚ.

Pomorze Zachodnie będą reprezentować: Sofia Ennaoui i Damian Błocki (MKL Szczecin), Piotr Lisek (OSOT Szczecin), Krystian Zalewski i Michał Rozmys (Barnim Goleniów). Jak wyglądają ich szanse, jak wypadali w tym sezonie, jak przygotowywali się do mistrzostw?

Sofia Ennaoui

22-latki na pewno nie zje trema, bo od kilku lat jest w reprezentacjach Polski różnych kategorii wiekowych i startowała na najważniejszych imprezach. Przed rokiem zajęła 10. miejsce w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. W tym roku zanotowała już dwa sukcesy. W kwietniu została brązową medalistką Halowych Mistrzostw Europy w Belgradzie, a niespełna miesiąc temu wywalczyła srebro na Młodzieżowych ME w Bydgoszczy. Szczyt formy ma przyjść jednak w Londynie. Uczestniczyła też w ostatnich MŚ na otwartym stadionie, które odbyły się w Pekinie. Tam startowała na 800 i 1500 m i na obu dystansach odpadała w półfinale.

W tym sezonie jej najlepszy wynik na 1500 m to 4:05,03, a życiówka jest lepsza o 4 sekundy. I właśnie do tych rekordowych wyników musi się zbliżyć, by być w finale i tam mocniej zaistnieć. Ostatnie dni przed wylotem do Londynu spędziła na zgrupowaniu w Zakopanem, gdzie szlifowała dyspozycję.

Występy Sofii Ennaoui: eliminacje 1500 m - piątek (4 sierpnia), godz. 20.35. Półfinał - sobota (5 sierpnia), godz. 20.35. Finał - poniedziałek (7 sierpnia), godz. 22.50.

Piotr Lisek

Skoczek o tyczce to jeden z mocnych kandydatów do medalu w Londynie, a trzeba przypomnieć, że szczecinianin zdobył już krążki na: MŚ w Pekinie (brąz, razem z Pawłem Wojciechowskim), HMŚ w Portland 2016 (brąz) i HME (złoto w Belgradzie i brąz w Pradze 2015). Łatkę sportowca, który lubi brąz przełamał się w wielkim stylu.

Zimą przekroczył magiczną barierę. 6 m skoczył w niemieckim centrum handlowym, ale… na otwartym stadionie jego życiówka jest skromniejsza. 5,85 uzyskał podczas niedawnych MP w Białymstoku.

25-letni zawodnik jest mocny psychicznie. Nie podłamał się nawet tym, że niedawno zaginęły mu tyczki. Podczas ostatnich treningów w Sopocie pracował na nowych, a w razie czego wystąpi na pożyczonych. Ma w tym doświadczenie, niedawno korzystał np. z pomocy cara tyczki Sergieja Bubki.

Występy Piotra Liska: Skok o tyczce: eliminacje - niedziela (6 sierpnia), godz. 11.40. Finał - wtorek, godz. 20.35.

Damian Błocki

Ma 28 lat i dopiero w tym roku przebił się do kadry. Wcześniej był w cieniu swojego brata Adriana, który w Londynie też wystąpi (na 50 km), ale będzie reprezentował AZS Katowice. Damian w tym roku wrócił do MKL Szczecin, ale trenuje w Irlandii. W tym sezonie ustanowił swoje rekordy życiowe: 20 km przeszedł w 1:21,52, a 10 km w 41:05. Oba wyniki zanotował na początku czerwca w hiszpańskiej La Coruna. Jest trzecim chodziarzem w Polsce na tych dystansach. Dla niego miejsce w „20” w Londynie będzie sukcesem.

Występy Damiana Błockiego. Chód na 20 km: finał - niedziela (13 sierpnia), godz. 15.20.

Krystian Zalewski

Zalewski startuje na dystansie 3000 m z przeszkodami, czyli w konkurencji, która w XX wieku była polską. Rekordzistami świata na tym dystansie byli Jerzy Chromik i Zdzisław Krzyszkowiak, który w 1960 r. został mistrzem olimpijskim w Rzymie. Później dominował Bronisław Malinowski: mistrz i wicemistrz olimpijski (1980 i 1976), a na światowej arenie zaistniał też Bogusław Mamiński, który w 1983 został wicemistrzem świata. Obecnie to szef Sportingu Międzyzdroje. 28-letni Zalewski szans na takie sukcesy nie ma dużych, bo teraz dominują zawodnicy z Afryki, a ścigają ich m.in. Amerykanie, Francuzi czy Hiszpanie.

Rekord życiowy zawodnika Barnima wynosi 8:16,20 i ustanowił go przed trzema laty w Rzymie. W tym sezonie tak szybko nie biegał, najlepszy wynik był słabszy o ponad 7 sekund.

Zalewski ma już doświadczenie w kadrze. Na MŚ w Moskwie 2013 został zdyskwalifikowany, dwa lata później w Pekinie zajął 9. miejsce. W 2014 r. zdobył srebro ME w Zurichu. Był trzeci, ale zwycięzcę z Francji zdyskwalifikowano za niesportowe zachowanie. W Londynie Zalewski będzie mierzył w finał.

Występy Krystiana Zalewskiego. 3000 m z przeszkodami: eliminacje - niedziela (6 sierpnia), godz. 11.05. Finał - wtorek (8 sierpnia), godz. 22.10.

Michał Rozmys

Drugi z debiutantów w seniorskiej kadrze. 22-latek przed rokiem zdobył brąz na MP na 800 m, ale to był jedynie przedsmak tegorocznym osiągnięć. W MME w Bydgoszczy zdobył brąz w biegu na 1500 m, a niedawno wywalczył też złoto na MP na 800 m. Nie wypełnił minimów na Londyn, ale zarząd PZLA zaakceptował jego kandydaturę do reprezentacji jako inwestycję w przyszłość. Dla niego półfinały w Londynie będą sukcesem. Ostatnie dni trenował - razem z Zalewskim - pod okiem trenera Jacka Kostrzeby.

Występy Michała Rozmysa. 800 m - eliminacje w sobotę (5 sierpnia), godz. 13.45. Półfinały - niedziela (6 sierpnia), godz. 22.15. Finał - wtorek (8 sierpnia), godz. 22.35.

Bieg na 1500 m - eliminacje: czwartek (10 sierpnia), godz. 21.25. Półfinały - piątek (11 sierpnia), godz. 21.10. Finał - niedziela (13 sierpnia), godz. 21.30.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.