Lekarstwo każdy nosi w sobie

Czytaj dalej
Fot. Fot. DKMS
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Lekarstwo każdy nosi w sobie

Iwona Kłopocka-Marcjasz

W Polsce co godzinę ktoś się dowiaduje, że ma białaczkę, albo inny nowotwór krwi. Ratunkiem może być przeszczep 
komórek macierzystych.

Przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych dokonuje się głównie u pacjentów cierpiących na choroby układu krwiotwórczego. Należą do nich nowotwory: białaczki, chłoniaki, zespoły mieloproliferacyjne, a także choroby nienowotworowe, takie jak: ciężka niedokrwistość aplastyczna, inne ciężkie zaburzenia krwinek czerwonych i granulocytów. Lista chorób, przy których wykonuje się transplantacje szpiku ciągle jednak rośnie. Najczęściej przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych wykonuje się jednak w różnych postaciach ostrych białaczek.

W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych. Jednak tylko 25 procent pacjentów znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostali muszą liczyć na pomoc dawców niespokrewnionych.

W bazie Fundacji DKMS jest obecnie ponad milion zarejestrowanych dawców, jednak wciąż potrzebni są nowi. Szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego wynosi 1:20 000, a w rzadkim genotypie nawet jeden do kilku milionów. Według danych Poltransplantu, w 2016 roku przeprowadzono 1259 pobrań od dawców niespokrewnionych. Jednak to wciąż za mało.

Dlatego im więcej zarejestrowanych osób, tym wyższa szansa na znalezienie odpowiedniego dawcy. W tym celu Fundacja DKMS realizuje projekt edukacyjny „Naszpikuj się wiedzą”, którego celem jest budowanie rzetelnej bazy wiedzy na temat idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych. Lekarstwo każdy nosi w sobie. Każda zarejestrowana osoba może dać szansę na nowe życie chorej osobie. Aby zostać potencjalnym dawcą wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.