Leczenie piersi bez limitów. Rekonstrukcja już nie

Czytaj dalej
Fot. Hanka Sowińska
Hanka Sowińska

Leczenie piersi bez limitów. Rekonstrukcja już nie

Hanka Sowińska

- Certyfikat miałby duże znaczenie jeszcze kilka lat temu. Oznacza bowiem wolność od limitów. Teraz mamy pakiet onkologiczny - mówi szef CO.

Międzynarodowa komisja doceniła standardy postępowania w zakresie diagnostyki i leczenia raka piersi w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, przyznając szpitalowi Certyfikat Breast Cancer Unit.

- Międzynarodowy Certyfikat Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi otrzymaliśmy na pięć lat. Jesteśmy trzecim ośrodkiem w kraju, któremu został on przyznany - informuje prof. dr Janusz Kowalewski, dyrektor CO.

Jak się dowiadujemy, uzyskanie certyfikatu oznacza „korzystanie z przywileju braku limitów ilościowych dotyczących świadczeń zdrowotnych w zakresie nowotworów piersi”. Wraz z przyznaniem Breast Cancer Unit wszystkie kobiety - niezależnie od miejsca zamieszkania - mają dostęp do wysokiej jakości diagnostyki i leczenia raka piersi w bydgoskim ośrodku onkologicznym.
Jednak dyr. Kowalewski nie ukrywa, że jeszcze kilka lat temu certyfikat miałby dużo większe znaczenie, przede wszystkim dla pacjentek.

- Od kiedy został wprowadzony pakiet onkologiczny nie ma limitów, oczywiście pod warunkiem, że udaje się dotrzymać wszystkich terminów wymaganych badań i terapii. Natomiast na pewno zyskaliśmy prestiżowo - dodaje szef CO.

Z danych Kujawsko-Pomorskiego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2014 r., w naszym województwie, na raka piersi zachorowało prawie 980 kobiet. W 351 przypadkach nowotwór okazał się śmiertelny.

Rocznie w Oddziale Klinicznym Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej lekarze przeprowadzają około 1000 operacji piersi zaatakowanych nowotworem. Tylko u części pacjentek, bezpośrednio po amputacji, można wykonać rekonstrukcję sutka.
- Wtedy możliwe jest rozliczenie operacji i zabiegu rekonstrukcji w ramach pakietu onkologicznego. Tymczasem, z różnych powodów, rekonstrukcja może być wykonana w późniejszym czasie. Wówczas pacjentki muszą długo czekać. Tak długo jak, na przykład na operację zaćmy czy wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego - dodaje prof. Kowalewski.

Bydgoski ośrodek wykonuje ponad 90 proc. wszystkich zabiegów związanych z leczeniem raka piersi w województwie. W szpitalu realizowana jest skojarzona terapia raka piersi, która obejmuje leczenie operacyjne, teleradioterapię, brachyterapię, chemioterapię, operacje rekonstrukcyjne piersi, fizjoterapię i opiekę psychologiczną.

Spośród wszystkich przypadków zachorowań na raka piersi jeden procent stanowią nowotwory u mężczyzn.
Rak piersi jest najczęściej występującym u kobiet 
nowotworem.

Mimo to zdecydowana większość zmian wykrywanych w piersiach podczas samobadania, mammografii lub usg ma charakter łagodny.

W tym roku z profilaktycznej mammografii skorzystało w regionie ponad 35 tys. kobiet

W Kujawsko-Pomorskiem, od stycznia do lipca, na badania piersi, w ramach programu profilaktycznego, zgłosiło się 
 35 150 pacjentek. Przypominamy: programy profilaktyczne(dla kobiet dostępna jest także cytologia) nie są nielimitowane. Badaniami - w populacyjnym programie wczesnego wykrywania raka piersi - objęte są pacjentki w wieku 50-69 lat. NFZ zawarł umowę z 18 ośrodkami.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.