Laureaci, róbcie swoje

Czytaj dalej
Krzysztof Zyzik

Laureaci, róbcie swoje

Krzysztof Zyzik

Dziś wyjątkowe wydanie gazety, bo w dużej mierze poświęcone laureatom Złotych Spinek i plebiscytu Człowiek Roku. Choć Spinki przyznaliśmy już po raz dwudziesty, ich idea jest wyjątkowo aktualna.

Nasza główna redakcyjna nagroda narodziła się w ferworze walki o utrzymanie regionu na mapie Polski. Spinka, którą zaprojektował wybitny opolski artysta śp. Bolesław Polnar, miała łączyć region i jego mieszkańców wywodzących się z różnych kultur. Dziś, kiedy Polska jest dramatycznie podzielona i te podziały przekładają się również na klimat społeczny w regionie, podkreślanie tego, co łączy, ma głęboki sens.

W realiach niewyobrażalnego hejtu, kiedy wielu polityków i wtórujących im mediów stawia sobie za cel „zmiażdżenie”, „zaoranie” adwersarza, kiedy krzyczą: „zdrajcy!”, „złodzieje!”, „bez honoru!”, „samo zło”, kiedy nawet Sejm Dzieci i Młodzieży małpuje agresję dorosłych, Nowa Trybuna Opolska nie da się ponieść emocjom, które zatruwają społeczeństwo. Nadal będziemy poruszać trudne tematy i dociekać niewygodnej prawdy, ale nigdy z intencją poniżania i niszczenia ludzi.

W czasach, kiedy nie tylko politycy, ale i liczne grono dziennikarzy zapisało się do jednej z dwóch Polsk, my – zgodnie z ideą Złotej Spinki – chcemy promować tych, którzy łączą. Pokazywać dobrych ludzi i dobre praktyki.

Tacy są laureaci naszych nagród. Serdecznie im gratulujemy, dziękujemy i prosimy, by - nie zważając na przeszkody - nadal robili swoje.

Krzysztof Zyzik

Reporter, felietonista, reportażysta i redaktor. Od 1993 roku w "Nowej Trybunie Opolskiej". Laureat ogólnopolskich nagród w konkursach na reportaż. W latach 2002-2004 autor serii głośnych tekstów śledczych o korupcji w opolskim ratuszu, po których skazano na kary więzienia władze miasta i regionu, przedstawicieli rządu SLD i powiązanych z nimi ludzi biznesu. W 1999 roku redaktor naczelny polsko-niemieckiego programu telewizyjnego "Magazyn śląski - Schlesien Journal". W latach 2000-2001 autor i producent ponad stu reportaży telewizyjnych w stacjach Polsat i RTL 7. W 2006 roku zastępca redaktora naczelnego "Nowej Trybuny Opolskiej", najbardziej poczytnego dziennika w regionie. Od 2007 roku - redaktor naczelny. Z sukcesem przeprowadził proces transformacji redakcji gazetowej w multimedialne wydawnictwo z rosnącym udziałem portali, serwisów internetowych i segmentu video. Kieruje największymi portalami w regionie - nto.pl i opole.naszemiasto.pl.
Pomysłodawca i współautor bestsellerowych na opolskim rynku wydawniczym książek o arcybiskupie Alfonsie Nossolu ("Miałem szczęście w miłości" i "Radość jednania").
Inicjator licznych akcji społecznych, w tym nagrodzonego programu społecznego "Nie zabieraj organów do nieba", propagującego ideę przeszczepów. Patronem tej akcji byli wybitni polscy kardiochirurgowie, profesorowie i ministrowie zdrowia: Jerzy Religa i Marian Zembala.
Pomysłodawca ustanowienia Święta Województwa Opolskiego (uchwalonego oficjalnie przez Sejmik Województwa Opolskiego w 10 rocznicę obywatelskiej akcji obrony Opolszczyzny).
Od lat angażuje się w działalność społeczną, m.in. w rolach Członka Zarządu Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej, członka Rady Głównej Stowarzyszenia "Opolski dom" oraz członka Honorowego Komitetu Obchodów 800 lat Opola.
Uważa, że w zawodzie dziennikarza, niezależnie od dynamicznie zmieniających się form dystrybucji treści, najważniejsza jest wiarygodność i niezależność.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.