Łatwiej zdobędziesz prawo jazdy na motorower i lekkiego quada

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Draguła
Sławomir Draguła

Łatwiej zdobędziesz prawo jazdy na motorower i lekkiego quada

Sławomir Draguła

Opolski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego jako pierwszy w Polsce kupił mobilne stanowisko do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy kategorii AM.

- Chcemy, by jak największa liczba młodych ludzi robiła prawo jazdy na motorowery i coraz popularniejsze lekkie czterokołowce - mówi Andrzej Rak, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. - Dzięki temu na naszych drogach będzie bezpieczniej.

Do stycznia 2013 roku do jazdy motorowerami uprawniała karta motorowerowa. Wydawali ją za darmo dyrektorzy szkół, bo w nich odbywały się egzaminy. Wówczas zastąpiono ją nową kategorią prawa jazdy - AM. A to oznaczało z kolei wprowadzenie egzaminu państwowego - teoretycznego i praktycznego, kandydat musi też odbyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców oraz otrzymać orzeczenie lekarskie.
To wszystko sprawiło, że koszt zdobycia uprawnień na motorower lub lekkiego quada wzrósł do ponad tysiąca złotych. W związku z tym drastycznie spadała liczba chętnych na takie uprawnienia.

Problem zauważył minister infrastruktury, który uprościł zasady ich zdobycia. M.in. egzaminy mogą być teraz przeprowadzane poza siedzibą WORD-u. Na Opolszczyźnie będą one organizowane w każdym mieście powiatowym. Opolski WORD - jako pierwszy w Polsce - kupił busa, w którym urządził mobilną salę komputerową. To w niej kandydaci na motorowerzystów rozwiązywać będą testy.

- Wyposażona jest w pięć stanowisk komputerowych - wyjaśnia Andrzej Rak. - Dzięki temu, że to my przyjedziemy do kandydatów na motorowerzystów, ci nie będą już musieli płacić za dojazd do nas, a egzamin przejdą w mieście, które dobrze znają, co też ułatwi jego pozytywne zaliczenie.

Osoba taka nie będzie musiała w ogóle przyjeżdżać do Opola. Na egzamin można bowiem umówić się telefonicznie (pod numerami 77 45 80 777 w Opolu i 77 48 12 310 w Kędzierzynie-Koźlu oraz internetowo na stronie WORD-u www.word.opole.pl).

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.