Kurator oświaty: Egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w 2021 r. czekają zmiany

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Kurator oświaty: Egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w 2021 r. czekają zmiany

Jarosław Miłkowski

Na egzaminie z języka polskiego pojawią się pytania z mniejszej liczby lektur, w języku obcym będzie można być mniej biegłym, a na matematyce nie trzeba będzie mieć geometrii w małym palcu. Takie będą egzaminy w czasie epidemii.

- W przyszłym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą wyglądał inaczej niż w poprzednich latach. Egzaminy będą oparte o wymagania egzaminacyjne, a nie o podstawę wymagań wynikających z podstawy programowej - mówi lubuski kurator oświaty Ewa Rawa. Co to oznacza? W skrócie: wymagania będą nieco mniejsze od tych, które były dotychczas.
Zmiany wynikają z tego, że pod koniec zeszłego roku szkolnego, a także w tym roku szkolnym (i to nie wiadomo jak długo) nauczanie odbywa się w trybie zdalnym. To z kolei powoduje, że uczniowie nie są w stanie nauczyć przyswoić wiedzy z podstawy programowej tak dobrze jak w latach wcześniejszych.
- Zmiany będą jednorazowe. Będą dotyczyły tylko egzaminów w roku szkolnym 2020/2021 - mówi kurator Rawa.

Będzie mniej lektur obowiązkowych

Jakie będą wymagania egzaminacyjne? Szczegóły są jeszcze w trakcie ustaleń (ministerstwo przyjmuje uwagi do piątku 27 listopada, oficjalnie poda po 15 grudnia). Założenia są już jednak znane.
Jeśli chodzi o język polski, to wiadomo, że m.in. zmniejszona ma zostać lista lektur, z których pytania będą mogły pojawić się na egzaminie. Będzie mniej pytań, ale czas na odpowiedź pozostanie bez zmian.
Jeśli chodzi o matematykę, to ósmoklasiści np. nie będą musieli mieć geometrii w małym palcu. Ograniczono bowiem wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej i elementów statystyki opisowej.
W przypadku języka obcego - na egzaminie ósmoklasisty obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej.
Zmiany będą też na maturze. Zniesiony ma być obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunek zdania egzaminu maturalnego.

Kiedy będą egzaminy?

Egzamin ósmoklasisty zaplanowany został na 25-27 maja 2021. Matura będzie odbywała się w między 4 a 20 maja przyszłego roku.

Czytaj również:
Nowa matura od 2023 roku. Centralna Komisja Egzaminacyjna szykuje poważne zmiany

Jarosław Miłkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.