Krzysztof Ogiolda

Kultowy fiat 126p ma 45 lat! Prawie każdy kiedyś go miał

Pierwsze egzemplarze fiata 126p cieszyły się niewiarygodnym zainteresowaniem rodaków. Fot. Wikipedia Pierwsze egzemplarze fiata 126p cieszyły się niewiarygodnym zainteresowaniem rodaków.
Krzysztof Ogiolda

Maluch, kaszlak, mały fiat przetrwa jeszcze tysiąc lat. Tak o legendarnym już dziś wytworze włoskiej i polskiej motoryzacji śpiewał zespół „Big Cyc”. Produkcja maluchów we włoskim Cassino zaczęła się 45 lat temu, we wrześniu 1972 roku. Parę miesięcy później auto trafiło do Polski.

Fiat narodził się za Gierka / Symbol klasy robotniczej / Chociaż kaszlał, ciężko stękał, / Był jak skała i nie pękał. / Był nam bliski jak przyjaciel / Każdy Polak w małym fiacie, / śmiał się z tego cały świat / Lecz on z nami był jak brat” - śpiewał „Big Cyc” w roku 2000, kiedy produkcja maluchów w Polsce definitywnie się kończyła (we Włoszech zaprzestano ich wytwarzania dokładnie 20 lat wcześniej).

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.