Kto w Panteonie Górnośląskim? Wilhelm Szewczyk i Jerzy Ziętek na razie - nie!

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Azarko
Teresa Semik

Kto w Panteonie Górnośląskim? Wilhelm Szewczyk i Jerzy Ziętek na razie - nie!

Teresa Semik

Wybrano nazwiska osób najmniej kontrowersyjnych – mówi ks. dr hab. Henryk Olszar z Wydziału Teologicznego UŚ. Pod jego kierunkiem powstają biogramy ludzi godnych Panteonu Górnośląskiego. Na obecnym etapie prac najwięcej emocji budzą pisarze: Alfred Szklarski i Gustaw Morcinek.

Panteon Górnośląski ma być nową instytucją kultury, publiczną, zlokalizowaną w podziemiach użyczonych przez katowicką katedrę. Jego pomysłodawca, abp Wiktor Skworc zapowiada, że panteon ma łączyć a nie dzielić Ślązaków. To jest możliwe?

Takie miejsce nigdy nie da nam stuprocentowej odpowiedzi na pytanie, kto powinien być w nim wyróżniony, ale możliwe jest szukanie nici porozumienia. Pomysł Panteonu Górnośląskiego zrodził się przy okazji remontu katedry; w jej centrum jest miejsce dla sacrum, ale poniżej może być miejsce dla profanum.

Wiemy, że jest gotowa lista około 250 osób, które zostaną zaprezentowane na multimedialnej wystawie w podziemiach katowickiej katedry. Możemy powiedzieć, że to są wskazania metropolity katowickiego?

Nad tymi wskazaniami pracowało wiele osób, także świeckich. Arcybiskup Wiktor Skworc określił swoje preferencje i przyjął wyniki ich prac.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Teresa Semik

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.