Książę wjedzie na Rynek w Opolu

Czytaj dalej
Artur Janowski Janowski

Książę wjedzie na Rynek w Opolu

Artur Janowski Janowski

Konny pomnik księcia Kazimierza I Opolskiego ma kosztować 700 tysięcy złotych. Radni, mimo wątpliwości, zgodzili się, aby w tym roku stanął pod ratuszem.

Rzeźba stanie pomiędzy arkadami ratusza, a pierzeją, gdzie kiedyś działała kawiarnia Melba.

Jeszcze wiosną tego roku szacowano, że za obelisk zapłacimy około 300 tysięcy złotych. Teraz wiemy, że może być on droższy o około 400 tysięcy.

- Ale pozyskaliśmy sponsora, którym jest spółka Energetyka Cieplna Opolszczyzny - tłumaczyła radnym Magdalena Matyjaszek, naczelnik wydziału kultury w Urzędzie Miasta Opola na ostatniej sesji rady miasta.

Konny pomnik Kazimierza I, założyciela miasta, powstaje z okazji obchodów 800-lecia Opola. Teoretycznie radni powinni wiedzieć, nad czym głosują, a tymczasem zobaczyli księcia wyłącznie z tyłu. Dobrze widoczny był m.in. koński zad.

- A ja bym chciała jednak zobaczyć twarz księcia, rozumiem, że na razie to tylko jakaś koncepcja? - dopytywała się radna Barbara Koc-Ogonowska (Razem dla Opola).

Życzenia radnej urzędnicy jednak nie spełnili, bo ostatecznego kształtu pomnika wciąż nie znamy.

- Autor pomnika, czyli pan Wit Pichurski, prosił, abyśmy nie pokazywali całości - tłumaczyła Matyjaszek. - Jeszcze we wrześniu, przed wykonaniem odlewu, pomnik pokażemy, zaprosimy radnych na spotkanie w pracowni artysty.

Radni mieli też uwagi do enigmatycznego napisu dotyczącego udziału księcia w wyprawie krzyżowej.

Pomnik będzie wykonany z brązu i to spowodowało, że jego koszt jest tak wysoki

Prezydent Opola zapewnił, że napis będzie zmieniony. - Problem byłby tylko wówczas, gdybyśmy na pomniku powiesili sztandar - zażartował.

Pomnik księcia nie będzie mały. Wysokość od głowy do kopyta to 3,5 metra, a jeśli liczyć włócznię to ponad 5 metrów. Długość figury to blisko 4 m, a szerokość ponad metr. Warto również pamiętać, że pomnik stanie na granitowym cokole, który będzie mieć blisko metr wysokości.

Obecnie ratusz szacuje, że wykonanie figury ma kosztować 500 tys. zł, a montaż i prace budowlane zamkną się w kwocie 200 tys. zł.

Do tej pory takiej sumy urząd miasta nie wydał na żaden pomnik w Opolu.

- To naprawdę spora kwota zważywszy, że często słyszymy o braku pieniędzy w budżecie miasta na inne, nie mniej potrzebne rzeczy w mieście - mówi Marcin Gambiec, przewodniczący klubu Mniejszość Niemiecka - Dla samorządu.

- Szkoda, że pomnik nie jest powiązany z miastem także poprzez materiał, byłoby o wiele lepiej, gdyby był np. betonowy - ocenia Przemysław Pospieszyński, radny PO.

Mimo takich zastrzeżeń radni zgodzili się na budowę pomnika, a ostateczny jego koszt powinniśmy poznać jeszcze w tym miesiącu, kiedy rozstrzygnięty zostanie przetarg.

Artur Janowski Janowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.