Znaliśmy się od kilkudziesięciu lat, przepracowaliśmy razem w opolskiej Kurii Diecezjalnej i w radiu diecezjalnym - i przyjaźniliśmy się - ponad 25 lat, stąd zawarta w tym wspomnieniu wiedza o ks. Alojzym Sitku i osobisty charakter tych słów.
Ksiądz Alojzy Sitek urodził się 29 I 1929 w Cisówce w województwie śląskim. Matka Joanna z d. Stacha pochodziła z rodziny górniczej z Pszowa. A ojciec, również Alojzy, był zarówno przed II wojną światową, jak i po wojnie nauczycielem i kierownikiem szkoły. Wcześniej, w drugim powstaniu śląskim walczył z Niemcami w I Pułku Strzelców Bytomskich, a w trzecim powstaniu śląskim – w 14 Wodzisławskim Pułku Piechoty. W sierpniu 1939 r. zmobilizowany do I Pułku Strzelców Podhalańskich, jako porucznik rezerwy Wojska Polskiego brał udział w kampanii wrześniowej.
Wraz z wybuchem II wojny światowej rodzina Sitków pod opieką matki Joanny zmuszona była udać się na tułaczkę. Uciekając przed nacierającymi wojskami niemieckimi, dotarli do Trembowli, gdzie zastała ich sowiecka agresja na Rzeczpospolitą.
Podczas hitlerowskiej okupacji, aby uniknąć wywiezienia na roboty w głąb Niemiec, pracował fizycznie w zakładzie fryzjerskim. Po ukończeniu gimnazjum uzyskał w 1947 r. tzw. małą maturę, a po ukończeniu liceum w 1949 r. maturę wielką. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w opolskim wyższym seminarium duchownym, które uwieńczył przyjęciem święceń kapłańskich z rąk biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego w katedrze w Opolu 20 VI 1954 r.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień