Ks. prof. Andrzej Hanich

Ksiądz Alojzy Sitek służył Kościołowi i ojczyźnie

Ksiądz Alojzy Sitek służył Kościołowi i ojczyźnie
Ks. prof. Andrzej Hanich

Znaliśmy się od kilkudziesięciu lat, przepracowaliśmy razem w opolskiej Kurii Diecezjalnej i w radiu diecezjalnym - i przyjaźniliśmy się - ponad 25 lat, stąd zawarta w tym wspomnieniu wiedza o ks. Alojzym Sitku i osobisty charakter tych słów.

Ksiądz Alojzy Sitek urodził się 29 I 1929 w Cisówce w województwie śląskim. Matka Joanna z d. Stacha pochodziła z rodziny górniczej z Pszowa. A ojciec, również Alojzy, był zarówno przed II wojną światową, jak i po wojnie nauczycielem i kierownikiem szkoły. Wcześniej, w drugim powstaniu śląskim walczył z Niemcami w I Pułku Strzelców Bytomskich, a w trzecim po­wstaniu śląskim – w 14 Wodzisławskim Pułku Piechoty. W sierpniu 1939 r. zmobilizowany do I Pułku Strzelców Podhalańskich, jako porucznik rezerwy Wojska Polskiego brał udział w kampanii wrześniowej.

Wraz z wybuchem II wojny światowej rodzina Sitków pod opieką matki Joanny zmuszona była udać się na tułaczkę. Uciekając przed nacierającymi wojskami niemieckimi, dotarli do Trembowli, gdzie zastała ich sowiecka agresja na Rzeczpospolitą.

Podczas hitlerowskiej okupacji, aby uniknąć wywiezienia na roboty w głąb Niemiec, pracował fizycznie w zakładzie fryzjerskim. Po ukończeniu gimnazjum uzyskał w 1947 r. tzw. małą maturę, a po ukończeniu liceum w 1949 r. maturę wielką. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w opolskim wyższym seminarium duchownym, które uwieńczył przyjęciem święceń kapłańskich z rąk biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego w katedrze w Opolu 20 VI 1954 r.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Ks. prof. Andrzej Hanich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.