Kościół w liczbach. Prowincja nadrabia statystyki

Czytaj dalej
Krzysztof Ogiolda

Kościół w liczbach. Prowincja nadrabia statystyki

Krzysztof Ogiolda

Wiernych w 2018 roku przestało ubywać. Niewykluczone, że kto miał odejść z Kościoła, już to zrobił. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał najnowsze dane za rok 2018. W Polsce na niedzielną mszę chodziło 38,2 proc. ludzi. W diecezji opolskiej trochę więcej - 43,7 procent.

Wskaźnik tak zwanych dominican-tes, czyli uczestników niedzielnych mszy św. zarówno w Polsce, jak i w diecezji opolskiej zmalał w stosunku do roku 2017 raptem o jedną dziesiątą procent. Może to być zaskoczenie, jeśli się pamięta, że w 2018 było już bardzo głośno i skandalach pedofiliskich w polskim Kościele, a jesienią 2018 wszedł do kin film Smarzowskiego „Kler”, który twardo i przekonująco ten problem pokazał. Trudno bez badań rozstrzygnąć, czy jest to efekt dojrzałości wiernych, którzy rozdzielają zło czynione przez konkretnych kapłanów od misji Kościoła, który szafuje sakramenty i ludzi do Boga prowadzi. Może odpowiedź jest prostsza. Kto zgorszony chciał odejść, zrobił to wcześniej, kto uznał, że zostaje, rzeczywiście został.

Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano tradycyjnie w diecezjach tarnowskiej (71,3%), rzeszowskiej (64,3%) oraz przemyskiej (60,4%). Najmniej osób uczestniczyło w mszach w niedzielę w diecezjach szczecińsko-kamieńskiej - 24,1 proc., łódzkiej - 24,5 proc. koszalińsko-kołobrzeskiej - 25 proc.

- Statystyka nie tłumaczy wszystkiego - uważa ks. dr Waldemar Musioł, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Opolu. - Każdy mieszkaniec diecezji, który na liturgię przychodzi, cieszy. Każdy, kogo na niej nie ma, powinien być duszpasterskim wyzwaniem. Warto też pamiętać, iż 43,7 uczestników niedzielnej mszy to jest wartość średnia. Podnoszą ją wyraźnie mieszkańcy parafii wiejskich, a one stanowią u nas zdecydowaną większość. W dużych miastach, także na Śląsku Opolskim, w niedzielnej mszy św. uczestniczy około 20 procent wiernych.

Ze średnią liczbą uczestników mszy powyżej 43 procent diecezja opolska wyraźnie się wyróżnia na tle innych diecezji na ścianie zachodniej, a w Polsce zajmuje 12. miejsce na 41 diecezji. Komunię św. w niedzielę przyjmowało w diecezji 21,4 procent wiernych. O blisko pół procent więcej niż rok wcześniej.

 • Ze średnią frekwencją na mszach - ponad 43 procent - diecezja opolska wypada dobrze.
 • Ale w Opolu ten wskaźnik wynosi ledwo 20 procent
Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Krzysztof Ogiolda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.