Kopalnia Zofiówka: Dwóch odnalezionych górników nie żyje. Tragiczny bilans wstrząsu to już cztery ofiary śmiertelne

Czytaj dalej
Bartosz Wojsa, Arkadiusz Biernat

Kopalnia Zofiówka: Dwóch odnalezionych górników nie żyje. Tragiczny bilans wstrząsu to już cztery ofiary śmiertelne

Bartosz Wojsa, Arkadiusz Biernat

Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu trwa już dziesiątą dobę. W sobotę i niedzielę ratownicy dotarli do dwóch zaginionych górników w kopalni Zofiówka. Obydwaj nie przeżyli wstrząsu. W nocy trwały poszukiwania ostatniego pracownika.

Tylko przejeżdżające co jakiś czas autobusy dowożące ratowników do akcji ratunkowej przerywają martwą ciszę przed kopalnią Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Od soboty (5 maja) przed bramą zakładu płoną znicze. Mieszkańcy przychodzą, modlą się i w ciszy oddają cześć tragicznie zmarłym górnikom. W weekend ratownicy odnaleźli ciała dwóch z trzech zaginionych. Gdy zamykaliśmy to wydanie DZ, wciąż nie wiadomo było, gdzie znajduje się ostatni z poszukiwanych.

CZYTAJ KONIECZNIE
AKCJA RATOWNICZA W KOPALNI ZOFIÓWKA GODZINA PO GODZINIE

W sobotę wieczorem rozgrał się kolejny akt tragedii. - Ratownicy zlokalizowali ciało górnika w zalewisku, podczas wypompowywania wody - informował w krótkim komunikacie Tomasz Siemieniec z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W nocy z soboty na niedzielę ratownicy odnaleźli ciało kolejnej ofiary. Także znajdowało się w rozlewisku, które powstało na wskutek silnego wstrząsu, 3,4 w skali Richtera, do jakiego doszło w ubiegłą sobotę. W chwili tąpnięcia 900 metrów pod ziemią w zagrożonym rejonie znajdowało się 11 górników. Czterech o własnych siłach wyjechało na powierzchnię. Jeszcze tego samego dnia dwóch odnaleźli ratownicy - z niegroźnymi obrażeniami trafili do szpitala (są już w domu). W niedzielę, 6 maja, odnaleziono kolejnych dwóch górników. Niestety, nie żyli. Od tego czasu akcja skupiała się poszukiwaniu zaginionej trójki. Sygnały z nadajników znajdujących się w lampach górniczych wskazywały, że mogą znajdować się w rejonie rozlewiska, na które natrafiono w pobliżu skrzyżowania dwóch chodników, skąd w chwili wstrząsu wycofywali się pracownicy. Tam też prowadzone są poszukiwania ostatniego z zaginionych.

Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka
Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka

- Wypompowywana jest woda z zalewiska, ale wciąż dopływa tam z górotworu. Mimo to, lustro wody obniżyło się od niedzieli o 12m. Ratownicy w specjalistycznych, wodoszczelnych kombinezonach przeczesują skrzyżowanie wyrobisk. Pompowanie prowadzone jest za pomocą układu pomp zasilanych sprężonym powietrzem - informowała JSW we wczorajszym wieczornym komunikacie. Opadające lustro wody uwolniło metan, którego stężenie w atmosferze uniemożliwia uruchomienie znacznie wydajniejszej pompy elektrycznej. Urządzenie jest jednak na miejscu, gotowe do pracy.

Wczoraj minęła dziewiąta doba akcji ratunkowej w kopalni Zofiówka. Od początku uczestniczyło w niej ponad 2 tys. ratowników.

- Szczeliny są bardzo ciasne. Czasem trzeba ściągać aparaty i pchać je przed sobą - mówi jeden z ratowników. W niedzielę na dole pracowały 24 zastępy.

W weekend ratownikom biorącym udział w akcji ratunkowej w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju udało się wypompować dostateczną ilość wody, by dostać się w rejon do miejsca, w którym zauważono dwóch górników. Niestety, obaj już nie żyli. Liczba ofiar tragedii wzrosła więc do czterech.

Wciąż nie odnaleziono trzeciego uwięzionego pod ziemią górnika z kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. To ostatnia osoba, której poszukują ratownicy. Warunki 900 metrów pod ziemią są jednak ekstremalnie trudne.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bartosz Wojsa, Arkadiusz Biernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

200,00 320,00

Kup wyjątkowy pakiet: prenumerata cyfrowa na 180 dni z biletami na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju!

Kup teraz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.