Konrad Rekucki, lekarz rezydent z Opola: "Walczymy o sensowny system ochrony zdrowia w Polsce"

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Konrad Rekucki, lekarz rezydent z Opola: "Walczymy o sensowny system ochrony zdrowia w Polsce"

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Nie pozwólmy dłużej uciekać lekarzom do pracy za granicą - mówi Konrad Rekucki, lekarz rezydent na kardiologii USK w Opolu, członek Porozumienia Rezydentów.

Jest pan na drugim roku rezydentury, a więc wciąż na początku zawodowej drogi. Podręcznikowa wiedza wystarcza do uprawiania tego zawodu?

Żaden podręcznik medycyny nie mówi, że jeśli nie da się ustalić jakichś danych pacjenta, który nie ma rodziny, to trzeba dzwonić do wójta wsi, z której on pochodzi. Nie sądziłem, że to będzie jedna z pierwszych rzeczy, których się nauczę jako lekarz. Przy niedoborach lekarzy to chyba nie jest najszczęśliwszy sposób wykorzystania ich wiedzy.

Dlaczego lekarz musi w ogóle ustalać dane pacjenta? Lekarz ma diagnozować i leczyć.

Ale bywa tak, że przygotowuje do wypisu starszego pacjenta i nagle okazuje się, że ten nie ma rodziny, która mogłaby się zaopiekować. Trzeba więc załatwić takiemu pacjentowi zakład opiekuńczo-leczniczy. Wtedy dla lekarza zaczyna się kilkudniowa odyseja poszukiwania miejsca, dzwonienia, pytania. Takie zadania powinien wykonywać pracownik socjalny, którego wykształcenie jest mniej kosztowne niż lekarza. W moim szpitalu nie ma takiego pracownika. Ktokolwiek zresztą się tym zajmuje, powinien mieć systemowy dostęp do informacji, gdzie takie miejsce szybko znaleźć. Ale tego też nie ma. Szok!

"Tam, na górze, nie zdają sobie sprawy z czegoś takiego jak ekonomia zdrowia. Że jak np. zlecimy badanie cholesterolu u 40-latka i przepiszemy mu tabletki, to za 20 lat być może on uniknie koronorografii, stentowania i wieloletniej rehabilitacji po zawale. W ogóle nie ma takiego myślenia, że można zabezpieczyć Polaków skuteczną profilaktyką."

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.