Koniec roku szkolnego 2019/2020 bez uroczystych apeli i w maseczkach

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Edyta Hanszke

Koniec roku szkolnego 2019/2020 bez uroczystych apeli i w maseczkach

Edyta Hanszke

Spełniają się humorystyczne wizje, w których uczeń w białej koszuli siedzi w pokoju przed komputerem i informuje, że ma zakończenie roku szkolnego.

W najśmielszych snach nie przypuszczałam, że kilka miesięcy spędzimy na nauce w domu. W marcu obstawiałam dwa-trzy tygodnie i wydawało mi się to i tak na wyrost - mówi Ewelina z Opola, mama dwojga dzieci ze szkoły podstawowej nr 15 z Opola. - Starszy syn jak już opanował narzędzia, to radził sobie sam z nauką, córka w drugiej klasie wymagała stałego nadzoru i pomocy. Dobrze, że mogłam pracować zdalnie. Zakończenie roku szkolnego mamy mieć w piątek online: wychowawcy z dziećmi, świadectwa możemy odbierać w przyszłym tygodniu od dyrekcji lub wychowawców. Każde dziecko osobno w wyznaczonych dla klas godzinach.

Na stronie internetowej PSP nr 1 w Zdzieszowicach (276 uczniów) pojawił się komunikat, że być może uroczyste rozdanie świadectw w szkole będzie możliwe po wakacjach „w lepszym, nowym roku szkolnym”. Na zakończenie tego można odbierać je w sekretariacie w wyznaczonych godzinach.

Wyjątek zrobiono dla klas ósmych (są dwie) i trzeciej. One spotkają się z wychowawcami, ale podzielone na grupy do 10 osób o ustalonych porach.

- Chcieliśmy jednak zaznaczyć, na ile to możliwe w takich warunkach, że dla ósmoklasistów jest to pożegnanie ze szkołą - mówi dyrektor Beata Stadniczuk. - Z kolei trzecioklasiści wchodzą w nowy etap edukacji i dla uczniów, rodziców i wychowawcy ważne było, żeby mogli się też pożegnać osobiście.

W II LO w Kędzierzynie-Koźlu (361 uczniów) klasy I i II będą mogły odbierać świadectwa w piątek od 8.30 do 11.30 według ustalonego harmonogramu, wchodząc pięcioma wejściami. Przy każdym z nich będzie stał stolik. Świadectwa wręczą wychowawcy razem z dyplomami dokumentującymi szkolne sukcesy uczniów.

- Mamy nadzieję, że od nowego roku wrócimy do tradycyjnego rytmu pracy, a doroczna szkolna uroczystość w październiku będzie okazją do uhonorowania uczniów, którzy osiągnęli sukcesy w tym roku szkolnym - mówi dyrektor Katarzyna Arciszewska-Stępień i dodaje, że mimo pandemii szkoła może pochwalić się licznymi sukcesami wychowanków w olimpiadach i turniejach.

Z danych Kuratorium Oświaty w Opolu wynika, że 111 tys. uczniów kształciło się w tym roku szkolnym w województwie opolskim, z czego 70 tys. w szkołach podstawowych i ok. 41 tys. w branżowych i średnich. Robert Socha, rzecznik kuratorium, przypomina, że decyzję o sposobie zakończenia roku szkolnego podejmują dyrektorzy.

- Zgodnie z aktualnymi wytycznymi zgromadzenie nie może liczyć więcej niż 150 osób, stąd w mniejszych szkołach możliwe są nawet spotkania osobiste z zachowaniem reżimu sanitarnego i wiemy, że takie też się odbywają - mówi Robert Socha i apeluje do uczniów i rodziców, żeby stosowali zasady sanitarne także w czasie wakacji.

Edyta Hanszke

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.