Komornik ściągnie mniej od emerytów i rencistów

Czytaj dalej
Fot. 123.RF
Edyta Hanszke

Komornik ściągnie mniej od emerytów i rencistów

Edyta Hanszke

Właśnie weszło w życie prawo zwiększające kwotę wolną od potrąceń i egzekucji.

Zmiana w ustawie emerytalnej oznacza, że kwota wolna od potrąceń i egzekucji przy potrącaniu należności (poza alimentami) od 1 lipca br. wzrasta do 75 proc. kwoty najniższej emerytury lub renty (dotąd było 50 proc. kwoty najniższego świadczenia).

Jak informuje Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu, jeśli należności te potrącane są z emerytury, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty rodzinnej, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego oraz renty socjalnej, to osobie pobierającej jedno z wymienionych świadczeń musi pozostać co najmniej 750 zł.

Natomiast kwota wolna od zajęcia w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 562,50 zł. Tyle musi zostać renciście po ewentualnym potrąceniu.

- Przepisy te stosuje się do potrąceń, których realizacja rozpoczęła się po 30 czerwca, ale też wcześniejszych, które są kontynuowane - zaznacza Sebastian Szczurek.

Niestety, opolski oddział ZUS nie dysponuje danymi, ilu mieszkańców naszego regionu, pobierających renty i emerytury z zakładu, może dotyczyć nowe prawo.

Wiadomo, że zadłużenie 238 tys. polskich emerytów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów wynosi obecnie 3,11 mld zł. To o prawie 350 mln zł więcej niż przed rokiem. Średnio każdy z nich ma do oddania 13 tys. zł, ale rekordzista - 78-letni mieszkaniec województwa śląskiego - jest winien bankowi 8,4 mln zł!

Z danych KRD wynika, że na Opolszczyźnie takich dłużników jest 5175, ich łączne zadłużenie wynosi niemal 73 mln zł, a średnio na każdego wypada ponad 14 tys. zł. Z kolei rekordzista z naszego regionu ma do oddania ponad 924 tys. zł.

Tomasz Kinastowski, rzecznik Izby Komorniczej we Wrocławiu wyjaśnia, że wysokość kwoty potrącanej każdorazowo z emerytur czy rent ustala ZUS na podstawie dokumentów przekazanych przez komornika i obowiązujących przepisów.

- Jeśli kwota wolna od potrąceń uległa zwiększeniu, to oznaczać będzie wydłużenie postępowania prowadzonego wobec dłużników - ocenia Kinastowski.

Komornik sądowy Robert Damski w wypowiedzi dla Gazety Pomorskiej podkreśla, że wprowadzone zmiany w pewnym stopniu „chronią” dłużników, ale są niekorzystne z punktu widzenia wierzycieli, ponieważ znacząco spadnie skuteczność egzekucji i mniej długów odzyskają.

Wprowadzone zmiany w pewnym stopniu „chronią” dłużników, ale są niekorzystne z punktu widzenia wierzycieli, ponieważ znacząco spadnie skuteczność egzekucji i mniej długów odzyskają

Według GUS, 60 proc. emerytów i rencistów ocenia własną sytuację finansową jako przeciętną. 20 proc. - jako dobrą i tyle samo - złą. Część z nich sięga po pożyczki, a jak zauważa Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów, emeryt to dobry klient, bo ma stałe i pewne dochody. Najwięcej zadłużonych emerytów (65 proc. w KRD) ma od 60 do 69 lat. Pożyczki zaciągają dla siebie, ale też dla dzieci i wnuków.

- Nasi negocjatorzy nieraz słyszeli zrozpaczonego seniora, który nie chce dopraszać się wnuczka, by regulował swoje długi - mówi Jakub Kostecki, prezes zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Analiza struktury długów seniorów pokazuje, że 44 proc. to zaległości wobec funduszy sekurytyzacyjnych i firm windykacyjnych, które odkupiły długi. 20 proc. to zobowiązania wobec banków i instytucji pożyczkowych. Po 14 proc. - niezapłacone rachunki za czynsz, wodę, prąd i gaz oraz za telewizję, telefon i internet (14 proc).

Wg komornika Roberta Damskiego, zmiana prawa spowoduje utrudnienie w dostępie do kredytów dla emerytów i rencistów, a pożyczkodawcy będą wymagali poważniejszego zabezpieczenia, np. nieruchomościami.

Edyta Hanszke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.