Komórka jak portfel

Czytaj dalej
Fot. Filip Pobihuszka
Filip Pobihuszka

Komórka jak portfel

Filip Pobihuszka

Nowosolski urząd jest pierwszym w województwie, gdzie można płacić smartfonem. Rozwiązanie ma znacząco skrócić kolejki

Załatwianie sprawy w urzędzie może być męczące, zwłaszcza gdy konieczne jest uiszczenie stosownej opłaty, np. za wydanie jakiegoś dokumentu. Kolejka do kasy może być bowiem długa, a po odstaniu swojego i tak musimy wrócić do urzędnika, który nas do tej kasy wysłał, by pokazać mu pokwitowanie. Teraz ma się to zmienić.

- Wchodzimy w system płatności taki, jaki powinien być w XXI wieku. Czyli telefonem – wyjaśnia rzecznik nowosolskiego magistratu, Ewa Batko. Urząd w Nowej Soli jako pierwszy w Lubuskiem, zdecydował się wdrożyć wspomnianą nowinkę.

- Chcieliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dziś coraz więcej płatności dokonywana jest w formie bezgotówkowej. Jest to rozwiązanie bezpieczne i wygodne – przekonuje Sławomir Wojciechowski, kierownik nowosolskiego Urzędu Stanu Cywilnego. – Rozwiązanie to jest całkowicie bezkosztowe, zarówno po stronie obywatela jak i urzędu. I o wiele wygodniejsze. Dużo rozmawialiśmy z klientami na temat wykorzystania telefonów. Dziś zdecydowana większość ma dostęp do internetu, a jest to jeden z wymogów. Poza tym telefon praktycznie każdy z nas ma w kieszeni. Kartę nie zawsze ma się przy sobie, a potrzeba uzyskania jakiś dokumentów może powstać nagle, podczas załatwiania czegoś w innej instytucji – tłumaczy.

Więc jak to działa? Specjalną aplikację na telefon można ściągnąć ze sklepu internetowego lub chociażby skanując kod na plakacie, który wisi już w USC. Można to zrobić nie odchodząc od biurka, podczas gdy urzędnik przygotowuje dla nas dokumenty. Gdy skończy, wystarczy, że wpisze na ekranie komputera kwotę i numer telefonu petenta. Ten zaś będzie jedynie musiał potwierdzić transakcję, gdy stosowny komunikat pojawi się na jego smartfonie.

- Skraca się czas obsługi klientów, ale jest to też korzyść dla nas, bo w tym samym czasie możemy obsłużyć większą liczbę osób – mówi Wojciechowski.

Dodajmy, że w tej chwili z takiego udogodnienia mogą korzystać jedynie klienci banku Pekao SA. Jednak w ciągu dwóch tygodni system ma też ruszyć dla klientów PKO BP, a następnie kolejnych banków.

Warto też wyjaśnić, dlaczego nowosolski magistrat nigdy nie zdecydował się na wprowadzenie płatności kartą. Po pierwsze – koszty. Prowizją od transakcji byłby obciążany petent, zaś urząd musiałby płacić za utrzymanie terminali.
Po drugie – przepisy. Płatność dokonywana kartą najpierw wpływa na konto firmy obsługującej terminale. Dopiero później przekazywana jest na konto gminy. Z chwilą dokonania płatności przez petenta to są już środki publiczne, a kontrowersje prawne budzi fakt przetrzymywania publicznych pieniędzy na prywatnych kontach. Choćby nawet przez godzinę. Inna sprawa, że opłata urzędowa musi być dokonana bezpośrednio z konta danej osoby. Bez pośredników.

Płatność za pomocą telefonu rozwiązuje wszystkie te problemy.

Filip Pobihuszka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.