Kolejny czujnik do mierzenia smogu w Opolu. Zainstalowano go na budynku jednego z banków

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Eurobank
Edyta Hanszke

Kolejny czujnik do mierzenia smogu w Opolu. Zainstalowano go na budynku jednego z banków

Edyta Hanszke

W placówce eurobanku przy ulicy Krakowskiej 31, zainstalowano sensor powietrza mierzący poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 oraz ciśnienie atmosferyczne, temperaturę i wilgotność powietrza.

Kolejny czujnik w Opolu jest elementem kampanii #BezSmogu, realizowanej przez eurobank. Celem inicjatywy eurobanku jest poszerzenie bazy danych dotyczących jakości powietrza w poszczególnych regionach Polski oraz zwiększenie świadomości o zagrożeniach związanych ze smogiem.

- Wszyscy powinniśmy mieć dostęp do informacji na temat tego, co dzieje się za oknem. Posiadając pełną wiedzę, świadomie możemy zaplanować np. wyjścia z domu, ćwiczenia na świeżym powietrzu, rodzinny spacer z dzieckiem. W Polsce dostęp do tych danych jest wciąż ograniczony. Stacje pomiarowe znajdują się w kilku punktach w dużych miastach. Natomiast nie mamy konkretnych danych o powietrzu na naszej ulicy lub w pobliskim parku. Im większa liczba czujników, tym wyższy poziom świadomości. Cieszę się, że eurobank chce współrealizować tę ważną misję – mówi Artur Kurasiński, bloger, ambasador akcji #BezSmogu.

- Jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy zabrać głos w ważnej sprawie oraz prowokować do dyskusji na temat jakości powietrza w Polsce. Wierzymy, że każdy z nas ma realny wpływ na zmiany, może zmieniać atmosferę na bardziej przyjazną środowisku - mówi Magdalena Suchanek, dyrektor zarządzający Departamentem PR i Komunikacji Euro Bank S. A.

W Polsce oddychamy najgorszym powietrzem wśród krajów Europy. Według raportu WHO, na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w naszym kraju.

Skutkami smogu mogą być podrażnione spojówki, gardło czy tchawica, zanieczyszczone powietrze może powodować bóle głowy, kaszel czy utrudniać oddychanie. Pyły o mniejszej wielkości mogą przenosić się do płuc i krwiobiegu, przyczyniając się do chorób układu oddechowego, krążenia a nawet nowotworów. Zanieczyszczone powietrze może również przyczyniać się do chorób sercowo-naczyniowych, a także zwiększyć ryzyko przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Europejska Agencja Środowiska informuje, że od 79% do 86% mieszkańców Polski jest bezpośrednio narażona na negatywne skutki smogu.

W ramach kampanii eurobanku zamieszczonych zostało 50 czujników. Poza Opolem sensory pojawiły się w miastach w województwach: śląskim, dolnośląskim, łódzkim, wielopolskim, małopolskim i mazowieckim.

Wyniki pomiaru z opolskiego czujnika dostępne są na stronie https://map.airly.eu/pl/. Z mapy wynika, że czujniki, z których odczyty można zobaczyć na tej mapie zainstalowane są na Opolszczyźnie (m.in. w ramach kampanii Aviva) w Kędzierzynie-Koźlu, Nysie, Kamieniu Śląskim i Gogolinie.

Eksperci zajmujący się ochroną środowiska mają zastrzeżenia do czujników instalowanych przez różnego rodzaju firmy czy instytucje. W ich ocenie nie ma pewności, czy wybrano odpowiednie miejsce do prowadzenia takich pomiarów, urządzenia zostały dobrze skalibrowane, a odczyty wyników - prawidłowo zinterpretowane.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.