Kolejne obwodnice wkrótce powstaną na Opolszczyźnie

Czytaj dalej
Fot. fot. GDDKiA Opole
Mirosław Dragon

Kolejne obwodnice wkrótce powstaną na Opolszczyźnie

Mirosław Dragon

Prace na placu budowy obwodnicy Niemodlina już się rozpoczęły. Ruszyła też budowa obwodnic Olesna, Praszki i Kędzierzyna-Koźla, chociaż prace na razie prowadzone są w biurach projektantów.

W poniedziałek specjaliści z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przyjechali na spotkania z mieszkańcami Praszki i Gorzowa Śląskiego.

Właśnie te dwa miasta ominie niespełna 13-kilometrowa obwodnica Praszki będąca fragmentem drogi krajowej nr 45 (oraz częściowo fragmentem DK 42).

Droga rozpocznie się od istniejącego wspólnego odcinka DK 42 i 45, ominie Gorzów Śląski od strony zachodniej, a Praszkę od strony wschodniej. Zakończy się połączeniem z DK 45 po północnej stronie wioski Kowale.

Wykonawcą będzie Mostostal Warszawa, a koszt budowy to 177 mln zł.

Będzie to droga jednojezdniowa z dwoma przeciwległymi pasami ruchu o długości 12,8 kilometra - wyjaśnia Agata Andruszewska, rzecznik GDDKiA w Opolu. - W tej chwili trwają prace projektowe, które są już w fazie końcowej, bo przygotowywany jest wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (czyli ZRID).

Prace na budowie rozpoczną się jesienią 2020 roku, natomiast pod koniec listopada 2022 roku obwodnica Praszki ma być już oddana do użytku.

- Cieszymy się, że wkrótce będziemy mieć od lat wyczekiwaną obwodnicę i to w wersji, którą poparliśmy razem z burmistrzem Gorzowa Śląskiego - mówi Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki.

Aktualnie droga krajowa nr 45 przebiega przez centra obu miast. W Gorzowie Śląskim obok przedszkola, urzędu miejskiego i dwóch szkół, a w Praszce nie tylko obok kilku szkół, ale nawet przez rynek.

Budowa obwodnicy Praszki zbudowana zostanie w systemie „Projektuj i buduj”.

Pozostało jeszcze 37% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Mirosław Dragon

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.