Klatka na pyskatego ptaszka. Jest pomysł, jak zadowolić polityków, którzy chcą się lansować na tle ratusza i innych urzędów

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski, archiwum
Jarosław Reszka

Klatka na pyskatego ptaszka. Jest pomysł, jak zadowolić polityków, którzy chcą się lansować na tle ratusza i innych urzędów

Jarosław Reszka

Prezydent Bydgoszczy ma dość kandydatów w eurowyborach, którzy go atakują, organizując konferencje prasowe przed ratuszem. Z ust reprezentującego prezydenta sekretarza miasta nie padło wprawdzie żadne konkretne ostrzeżenie o planowanej kontrakcji gospodarzy ratusza. Może jednak przydałby się powrót instytucji woźnego, na wzór imć Protazego, woźnego trybunału z „Pana Tadeusza”?

Taki woźny przede wszystkim groźnym wyglądem skłaniałby wichrzycieli do poszanowania przepisów i powagi urzędu. Gdyby zaś to nie wystarczyło, używałby w tym celu łagodnych środków przymusu bezpośredniego (na przykład wypychania intruza brzuchem). A gdyby wreszcie rozwój sytuacji przerósł wyobraźnię i odwagę woźnego, to wzorem Protazego dawałby nura w krzaki.

Mam ponadto pomysł, który sprawiłby, że i wyborczy wilczek byłby syty, i ratuszowa owca cała. Gdzieś na Starym Rynku, niekoniecznie pod samym nosem prezydenta, można by postawić klatkę, wynajmowaną za niewielkie pieniądze. Na jednej ze ścian klatki umieszczana byłaby wymienna fototapeta. Najemca miałby na przykład do wyboru zdjęcia ratusza, urzędu wojewódzkiego, urzędu marszałkowskiego, gmachów Sejmu RP i Parlamentu Europejskiego. W zależności od tego, komu polityk chciałby dokopać lub pomaślić, zamawiałby stosowne tło i mógłby w dobrym punkcie miasta tokować do woli.

Przeczytaj dalszą część felietonu.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.