Kino Bajka w Kluczborku zarabia na siebie

Czytaj dalej
Fot. Mirosław Dragon
Mirosław Dragon

Kino Bajka w Kluczborku zarabia na siebie

Mirosław Dragon

Lokalne kina miały zabić najpierw magnetowidy, potem DVD i kinopleksy. Tymczasem kino Bajka w Kluczborku rok po otwarciu samo na siebie zarabia!

Kluczborska Bajka była jednym z licznych małomiasteczkowych kin, które po 1990 r. zostało zamknięte. Dawny właściciel wystawił je na Allegro. Wtedy szybko zareagowała gmina.

Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar zdecydował o kupieniu za 400 tys. zł budynku przy ul. Pułaskiego, w którym kino istniało od lat 30. XX wieku. Budynek kolejne kilka lat stał pusty, ponieważ gmina szukała pieniędzy na gruntowny remont. Przeprowadzono go w latach 2014-16.

Całkowity koszt remontu wyniósł ponad 6,5 miliona zł. W założeniu kino miało być tylko weekendowe, a obiekt miał pełnić funkcje sali koncertowo-widowiskowo-konferencyjnej. Nikt nie wierzył bowiem, że w powiatowym miasteczku ludzie będą chodzić w tygodniu na filmy. A jednak!

- Tylko w ciągu pierwszego półrocza 2017 r. sprzedaliśmy 80 tysięcy biletów - mówi Katarzyna Juranek-Mazurczak, szefowa kina Bajka. - Przed otwarciem nikt tak naprawdę nie wiedział, jakie będzie zainteresowanie. Ku naszej radości okazało się, że ludzie potrzebują kina!

Zainteresowanie kinomanów jest tak duże, że seanse filmowe organizowane są przez cały tydzień. W pierwszym półroczu było 615 seansów, czyli średnio ponad trzy seanse dziennie. Kino dało 7 miejsc pracy (operatorom, bileterkom, sprzątaczce i dyrektorce).

- Mamy zasadę, że w kinie Bajka każdy ma znaleźć coś dla siebie. Dlatego puszczamy kinowe przeboje, ale także ambitne filmy w Kinie Konesera - mówi Katarzyna Juranek-Mazur­czak. - Puszczamy też filmy religijne i cykl Kina Religijnego okazał się przebojem.

Wyprzedajemy całe sale, a seans „Fatima. Ostatnia tajemnica”. Musieliśmy powtarzać sześć razy! Teraz na prośbę młodzieży zorganizujemy Noc Horrorów, czyli maraton filmowy z filmami grozy. Mamy też u siebie Kino Kobiet.

Samorządowa kina działają także w Prudniku, Krapko­wicach i Kędzierzynie-Koźlu. Wiele innych miast Opolszczyzny organizuje seanse kinowe w domach kultury. Największą zaletą kina w małych miastach jest cena biletu, o kilka złotych niższa niż w kinopleksach.

Mirosław Dragon

Jestem dziennikarzem oraz wydawcą online „Nowej Trybuny Opolskiej" i portalu internetowego Nto.pl


Można do mnie pisać: [email protected] lub dzwonić: 510 026 553.


Jestem dziennikarzem multimedialnym: oprócz pisania artykułów, robię też zdjęcia, a także nagrywam i montuję reporterskie wideo.


Moje artykuły i materiały dziennikarskie miały w ubiegłym roku łącznie ponad 25 milionów odsłon.


Wykrywam afery, patrzę władzy na ręce, ale też opisuję historię lokalną, przedstawiam interesujące inicjatywy i ciekawych ludzi.


Najbardziej szczęśliwy jestem wtedy, gdy uda się pomóc potrzebującym ludziom, chorym dzieciom. To są momenty, kiedy okazuje się, że jesteśmy z czytelnikami i darczyńcami jedną wielką rodziną!

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.