Tomasz Kapica

Kędzierzyn-Koźle miał przeskoczyć Opole

Osiedle NDM rozwijało się w latach 70. Na zdj. skrzyżowanie ul. Pionierów z ul. Wojska Polskiego. Fot. Bogusław Rogowski (O) Osiedle NDM rozwijało się w latach 70. Na zdj. skrzyżowanie ul. Pionierów z ul. Wojska Polskiego.
Tomasz Kapica

Plany z lat 70. zakładały, że miasto będzie się błyskawicznie rozwijać.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na rozwój Kędzierzyna i Koźla było uruchomienie miejskiej komunikacji. Stało się to w 1969 roku, na sześć lat przed połączeniem miasta. Zajezdnię zorganizowano w bazie po byłej przetwórni owoców przy ulicy Kozielskiej 2. Pierwszego maja 1969 roku na ulice wyjechało pierwszych 18 autobusów SAN-100. Uruchomiono trzy linie obsługujące Koźle, Koźle Rogi, Kłodnicę, Azoty, Kuźniczkę i Blachownię. Na początku lat 70-tych powstał plan, który określił kierunki rozwoju miasta do roku 1990.- Miał się stać największym ośrodkiem przemysłu chemicznego w Polsce - wspomina Bogusław Rogowski, emerytowany dziennikarz i pasjonat historii miasta.

Planowano także wybudować rafinerię ropy naftowej o mocy przerobowej od 6 do 9 mln ton ropy w ciągu roku. Pod tę inwestycję wycięto nawet na obrzeżach miasta 80 hektarów lasów. Ówczesny architekt miejski Tadeusz Buczma pisał wówczas: „. Przebudowie i modernizacji ulegnie tzw. „Stare miasto”. Część niskich zużytych technicznie budynków zostanie wyburzona i zastąpiona zespołem wieżowców. Poszerzone zostaną główne ulice miasta. Powstaną dwie obwodnice. Zbudowane zostaną obszerne ronda, dwupoziomowe skrzyżowania i nowy wiadukt. Szybka komunikacja kolejowa połączy miasto z „Azotami i „Blachownią”. Dzięki korzystnej lokalizacji przystanków połączenie te umożliwią szybkie przemieszczanie się ludności. Dworzec kolejowy zostanie zmodernizowany i przystosowany do aktualnych potrzeb. Obok dworca PKP zbudowany zostanie obszerny parking o powierzchni 6 ha. Miejska Komunikacja Autobusowa będzie dysponować 130 autobusami do obsługi 9 linii miejskich”.

Przyszłe miasto miało mieć trzy główne centra, wokół których skupiać się miało życie mieszkańców. W nowym centrum przy skrzyżowaniu ulic Świerczewskiego (dzisiaj al. Jana Pawła II) i Wojska Polskiego planowano wybudować Dom Stowarzyszeń Naukowych, bibliotekę miejską, nowoczesne kino na 800 miejsc, hotel, halę targową i dom towarowy - wspomina Rogowski.

Drugie centrum zaplanowano w tzw. ”Starym mieście” Kędzierzyna. Planowano tam budowę teatru dla 400 widzów, kina na 600 miejsc, hoteli, hali targowej oraz szpitala z 700 łóżkami za sumę 350 mln złotych.

W dzielnicy Pogorzelec mało być utworzone trzecie centrum. A w nim Młodzieżowy Dom Kultury, kolejne kino na 500 widzów, filia biblioteki, dwa motele, pawilony handlowe, restauracje i kawiarnie.

Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.