Katolików w Polsce nie ubywa, angażują się w życie parafii

Czytaj dalej
Fot. Robert Kowalski
Magdalena Nałęcz

Katolików w Polsce nie ubywa, angażują się w życie parafii

Magdalena Nałęcz

Z raportu opublikowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że Polska to zielona wyspa religijności w skali Europy.

Z raportu opublikowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że Polska to zielona wyspa religijności w skali Europy.

Socjologowie są zgodni - katolicyzm w Polsce jest stabilny. Z zebranych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego danych wynika, że w latach 2008-2014 około 40 proc. Polaków uczestniczyło regularnie w niedzielnej mszy świętej, a 16 proc. przyjmowało Komunię świętą. Najbardziej religijnymi obszarami w 2014 r. były diecezje południowo-wschodnie: tarnowska (70,1 proc.), rzeszowska (64 proc.), przemyska (59,6 proc.). Diecezjami o najniższym odsetku osób regularnie uczestniczących w mszy świętej były: łódzka (24,8 proc.), szczecińsko-kamieńska (24,9 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeska (25,8 proc.).

- Socjologowie, gdy myślą obecnie o sytuacji religii na świecie, mówią, że przeżywa swój boom. Są tylko dwa wyjątki. Jeden to grupa socjologiczna: intelektualiści kręgu atlantyckiego i geograficzny: Europa Zachodnio-Środkowa - stwierdził socjolog prof. Koseła z UW i dodał, że Polska jest na tym tyle „zieloną wyspą”. Jednym z charakteryzujących ją pod względem religijności czynników jest zwiększające się zaangażowanie osób świeckich we wspólnoty oraz organizacje parafialne. W ciągu ostatnich 20 lat odsetek takich osób wzrósł dwukrotnie - z 4 proc. w 1993 r. do 8 proc. w 2013 r.

Natomiast zdaniem ks. prof. Sławomira Zaręby, dyrektora Instytutu Socjologii UKSW w Warszawie, nie należy mówić o zjawisku „niereligijności” Polaków również dlatego, że sposób, w jaki przeżywają swoja wiarę, jest po prostu inny niż ten, który był udziałem ich przodków.

Badanie pokazało również skalę dyskryminacji ze względu na wiarę, której doświadczali świeccy oraz duchowni. W latach 2012-2014 księża byli dyskryminowani w 12,1 proc. parafii, np. przez obraźliwe komentarze, a do 4 proc. parafii zgłosili się świeccy, którzy zostali nierówno potraktowani ze względu na wyznawaną wiarę.

Magdalena Nałęcz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.