Karty parkingowe niepełnosprawnych. Podrabiane, pożyczane, nieaktualne. Brakuje centralnego rejestru

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Krzysztof Strauchmann

Karty parkingowe niepełnosprawnych. Podrabiane, pożyczane, nieaktualne. Brakuje centralnego rejestru

Krzysztof Strauchmann

Grupa posłów chce szybkiego utworzenia Centralnej Ewidencji Posiadaczy Kart Parkingowych. To ma położyć kres nadużyciom w zajmowaniu miejsc parkingowych, zarezerwowanych dla niepełnosprawnych.

Od kilku lat rząd zapowiada utworzenie Centralnej Ewidencji Posiadaczy Karty Parkingowej, do której stały dostęp online mieliby policjanci, funkcjonariusze Straży Miejskiej czy inni mundurowi, uprawnieni do kontroli drogowych. Zdaniem grupy posłów, w tym Rajmunda Millera z Nysy, to ułatwi im sprawdzenie, czy na miejscach wyznaczonych niebieską farbą faktycznie stają osoby do tego uprawnione. Jak piszą w interpelacji do premiera parlamentarzyści – koperty dla niepełnosprawnych są zajmowane przez osoby posługujące się kartami podrobionymi albo przez znajomych czy członków rodziny niepełnosprawnego, którzy posługują się cudzą kartą na własne potrzeby. Czasem wykorzystują do tego nawet dokument po osobie zmarłej.

W Polsce funkcjonuje kilkaset tysięcy kart parkingowych dla niepełnosprawnych. O tym, że karty parkingowe są podrabiane, mówiło się już przed 2014 rokiem. Wtedy władze zmieniły wzór karty i zaostrzyły zasady ich wydawania. Dodatkowym zabezpieczeniem na zafoliowanej karcie jest hologram ze znakiem wózka inwalidzkiego. Na odwrocie karty pojawiły się dane personalne i zdjęcie osoby uprawnionej, widoczne tylko w trakcie kontroli. Nadal jednak w Internecie można kupić podrobioną kartę jako „wyrób kolekcjonerski”. W sytuacji gdy w dużych miastach często brakuje miejsc do parkowania, taka oferta może skusić kierowcę.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.