Kardiolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu zawałowców leczą modelowo

Czytaj dalej
Fot. Fot. Iwona Kłopocka
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Kardiolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu zawałowców leczą modelowo

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Każdy chory po zawale dostaje indywidualny plan dalszego leczenia i rehabilitacji. Nie czeka w kolejce do kardiologa. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym wzorowo realizują program kompleksowej opieki skoordynowanej KOS-zawał. Inni mogą się tego uczyć od naszych kardiologów.

Polacy umierają przede wszystkim na choroby układu krążenia. Są one co roku przyczyną 46 proc. zgonów. Dynamiczny rozwój kardiologii interwencyjnej, lokujący nas w światowej czołówce, sprawił, że coraz mniej ludzi umiera na zawał serca w szpitalu.

- W Zabrzu prowadziliśmy zestawienia i okazało się, że w Polsce świetnie leczymy zawał w okresie wewnątrzszpitalnym, w trakcie zawału umiera co dziesiąty chory, ale rok po zawale śmierć zabiera również co dziesiątego chorego. To wskazywało, że należy zadbać o opiekę nad pacjentem po jego wyjściu ze szpitala. I że powinna to być opieka kompleksowa i skoordynowana, obejmująca różne elementy terapii. Tak narodził się program KOS-zawał - mówi prof. Marek Gierlotka, współautor programu. Kardiolog przeszedł ze Śląskiego Centrum Chorób Serca do Opola, gdzie jest szefem kardiologów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i twórcą przyszłej Kliniki Kardiologii USK.

- Leczenie chorych z zawałem nie kończy się na pobycie w szpitalu - podkreśla dr Piotr Feusette, kardiolog, współautor sukcesu programu KOS-zawał w szpitalu na Witosa. - To długi, wieloetapowy proces, którego celem jest umożliwienie pacjentowi szybkiego powrotu do zdrowia i aktywności zawodowej, uchronienie go przed powtórnym zawałem i przedłużenie życia.

To nie tylko zażywanie tabletek i regularne wizyty u kardiologa, ale też konieczność zmiany odżywiania i stylu życia.

 • Najtrudniejsze 
12 miesięcy po zawale pacjent otoczony jest troskliwą, dobrze zaplanowaną opieką.
 • Bez czekania i kolejek.

 

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.