Już ponad połowa podatników jest internetowa!

Czytaj dalej
Fot. Filip Pobihuszka
Filip Pobihuszka

Już ponad połowa podatników jest internetowa!

Filip Pobihuszka

Tomasz Piaskowski, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowej Soli, opowiada jak wyglądało tegoroczne składanie „pitów” w powiecie nowosolskim.

Przygotował pan dużo cyferek. Co ciekawego z nich wynika?
W tych cyferkach chodzi o to, by porównać trzy ostatnie lata. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, jak fajnie rośnie liczba zeznań składanych elektronicznie. W 2013 to było 28 proc. Rok temu już 45 proc. a teraz mamy już ponad połowę, bo 51 proc. Za to jesteśmy naszym podatnikom wdzięczni!

Ale widzę, że ogólna liczba zeznań też rośnie...
Tak i to jest ciekawe, jeśli chodzi o teren powiatu nowosolskiego. A bierze się to z tego, że ludzie uzyskują dochody. Więcej ludzi zarabia, więcej się rozlicza z podatków. Jak wejść głębiej w te formularze, to też można zobaczyć ciekawe rzeczy. Na przykład na działalności gospodarczej, czyli PIT-36, w tamtym roku mieliśmy niespełna 3,5 tys. a teraz to już ponad 4 tys. Rośnie liczba osób uzyskujących dochody na terenie powiatu i działalności gospodarczych. I to takich rzeczywistych. A nie takich, które ktoś kiedyś zarejestrował i one wiszą w rejestrze. Ktoś tu uzyskał jakieś dochody, coś zarobił, żeby się z tego rozliczyć.

Wróćmy do rozliczania się za internet. Ostatnio widziałem dane, z których wynikało, że najwięcej rozliczających się w ten sposób Polaków mieszka na ścianie wschodniej...
To może być kwestia dostępności, jeśli mówimy o organach administrujących na dużym terenie. Poza tym przez internet jesteśmy bardziej dostępni. Ale mamy silną grupę podatników przyzwyczajonych do tego, by składać zeznania tradycyjnie.

A te 51 proc. przekłada się na kolejki?
Przekłada. Są znacznie mniejsze i to też pozwala nam sprawdzać zeznania w bardziej komfortowych warunkach. Bo przy dużych kolejkach dochodziło do nerwowych sytuacji. W tym roku były takie momenty, szczególnie jak ZUS rozliczył emerytów i rencistów. Wówczas przez tydzień, dwa pojawia się kolejka. Ale te 51 proc. to i tak jest bardzo fajna liczba.

Tomasz Piaskowski podkreśla, że rozliczanie podatków przez internet, znacznie skróciło kolejki w nowosolskiej skarbówce.
Filip Pobihuszka Tomasz Piaskowski podkreśla, że rozliczanie podatków przez internet, znacznie skróciło kolejki w nowosolskiej skarbówce.

A jak to wygląda w rozbiciu na wiek?
Szczegółowych danych nie mamy, ale wszystko wskazuje na to, że są to osoby w wieku produkcyjnym.

Czy ci, którzy rozliczają się tradycyjnie, w skarbówce, dalej robią to na ostatnią chwilę?
W mojej ocenie ruch był mniejszy od spodziewanego. Przy okazji chciałbym dodać, że choć przyjmowanie zeznań już się skończyło, to rozliczanie nadpłat jeszcze nie...

Czyli coś na co wielu czeka z niecierpliwością...
- Prosimy o cierpliwość, na zwrot mamy trzy miesiące. Nie zawsze mamy wpływ na to, bo jesteśmy zasilani pieniędzmi centralnie, z ministerstwa.

Ale jest taka zależność, że im wcześniej ktoś złożył PIT, tym szybciej dostanie zwrot?
Tak. Ale z pewnością nie będą to terminy graniczne, trzymiesięczne. Myślę, że to będzie kwestia kilku tygodni, dwóch miesięcy.

Dziękuję

Filip Pobihuszka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.