Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paulina Piotrowska

Jola Czaderska-Hayek. Z Tarnowa przez Kraków do Hollywood

Jola Czaderska-Hayek. Z Tarnowa przez Kraków do Hollywood
Paulina Piotrowska

Jolanta Czaderska-Hayek, rodowita tarnowianka i absolwentka polonistyki na krakowskiej Akademii Pedagogicznej, to autorka książek o Hollywood, dziennikarka i popularyzatorka kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych. A także jedyna Polka zasiadająca wśród członków Hollywood Foreign Press Association, organizacji co roku przyznającej Złote Globy.

Jak zaczęła się pani przygoda z Hollywood?

O tym, by tam trafić, marzyłam od dziecka. Jako 12-letnia dziewczynka chodziłam na wszystkie amerykańskie filmy, które były grane w moim rodzinnym Tarnowie. Wtedy też zaczęła się moja przygoda z pisaniem - to chciałam robić od zawsze. Wbrew stereotypom, wyjeżdżając do Hollywood jako młoda dziewczyna, nie chciałam być aktorką.

Dlaczego?

Przez pewien incydent. Występowałam na deskach teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. To był mały epizod, trwający zaledwie minutę. Sztuka nosiła tytuł „Asystent”. Pewnego razu na scenie zasłoniłam aktorkę, która grała główną rolę w tym spektaklu... a ona wściekła się, przyszła do mnie do garderoby, chwyciła za ramiona i rzuciła mną o ścianę. Wtedy zrozumiałam, że aktorstwo nigdy nie będzie dla mnie.

Interesowałam się jednak filmem. Już w szkole mówiłam do moich koleżanek „Słuchajcie dziewczyny, Jola będzie kiedyś mieszkała w pięknym domu pod znakiem Hollywood i przeprowadzała wywiady z gwiazdami kina”. I co wtedy słyszałam? Żebym modliła się o zdrowie, bo o rozum już dla mnie za późno! Ja marzyłam jednak dalej.

Jak udało się to marzenie zrealizować?

Zaledwie kilka miesięcy po skończeniu studiów polonistycznych (dziś to Uniwersytet Pedagogiczny) poznałam w Krakowie kapitana American Airlines - Eda. Zakochałam się w nim po uszy. Ślub wzięliśmy po kilku miesiącach znajomości. Bliska znajoma zaproponowała mi, by ceremonia odbyła się w katedrze Wawelskiej.

Później karetą mieliśmy wyjechać z Rynku Głównego... ja miałam jednak inne marzenia. Chciałam, by ślub odbył się w Las Vegas, i tak się stało. Był to fantastyczny dzień, cudowne przyjęcie, na którym śpiewał Tom Jones. Wtedy w Polsce myślano, że Las Vegas to szczyt światowej elegancji.

Wyjechała pani jako młoda dziewczyna. Kiedy ostatni raz odwiedziła pani Polskę?

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

 • Jaka  była droga do sukcesu wybitnej dziennikarki?
 • Dlaczego rozczarowało ją Hollywood?
 • Jak wyglądają kulisy wybierania filmów, które dostaną Złote Globy?
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paulina Piotrowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.