Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Johann Bros: Marzą mi się Katowice jak Mediolan

Czytaj dalej
Fot. brak
Katarzyna Pachelska

Johann Bros: Marzą mi się Katowice jak Mediolan

Katarzyna Pachelska

Urodzony w Wodzisławiu Śl. Johann Bros jest prekursorem rewitalizacji budynków poprzemysłowych na Śląsku. I właścicielem dawnego Browaru Mokrskich w Katowicach-Szopienicach, gdzie działa centrum biurowe i logistyczne Browar Factory Centrum. Jego firma Pro Inwest oraz Fundacja Eko Art Silesia, której prezeską jest Monika Paca-Bros, zarządza Galerią Szyb Wilson w katowickiej dzielnicy Janów.

Dzisiaj jest moda na industrię. Bardziej trendy jest wynajęcie biura w dawnej fabryce niż w nowoczesnym biurowcu. Pan wyprzedził tę modę o ponad 20 lat. Dlaczego zainwestował pan pieniądze zarobione na Zachodzie właśnie w stare, wydawało się bezużyteczne, budynki?
Na początku lat 90., kiedy wróciłem z emigracji, z Hamburga, byłem zafascynowany budownictwem XIX w. i tym, jak starannie były w Niemczech odnawiane. Pomyślałem, że na Śląsku, gdzie wtedy było jeszcze sporo pięknych, opuszczonych postindustrialnych budowli, też można je zagospodarować i przywrócić do życia. Znalazłem, przy pomocy ówczesnej konserwator zabytków w Katowicach Stefanii Adamczyk, nieczynny Browar Mokrskich w Szopienicach. Jak go zobaczyłem, to zachwyciłem się i pomyślałem: Eureka! Mojego zapału nie zdołał zgasić pan, który stał pod płotem i komentował: „Niemiec przyjechał i cegły pucuje”. Uważam, że w biznesie, choć nie lubię tego słowa, trzeba być nie tyle szalonym, co mieć wizję, plan.

Pan już wtedy miał wizję odnowy tego miejsca?
Tak, teraz to jest mój styl i sens życia. Dla mnie najpiękniejszym momentem dnia jest, gdy przychodzę do pracy i mogę zrobić rundę po budynkach - zobaczyć, co się dzieje, co zostało zrobione. Cieszę się, że lokalna społeczność ceni nasze sąsiedztwo. Pobudzamy Szopienice do rozwoju. Z drugiej strony, gdy maszeruję moją ulubioną ulicą w Katowicach, czyli Kościuszki, to jako obywatel tego miasta, związany z nim też rodzinnie, bo mój wujek budował katowicką katedrę, mam dużo zastrzeżeń do jej estetyki. Miasto musi być spójne. Marzy mi się taki śląski Mediolan w Katowicach, miasto, które rozwija się też dzięki kulturze i modzie. Bo na tym można zarabiać. Można zarabiać na szyciu, na komputerach, na miękkich technologiach, które nie zanieczyszczają środowiska, a tworzą miejsca pracy i dają nową jakość i nowy wizerunek miasta.

brak

Dowiedz się:

 • czy sztukę powinno się kupować ze względów patriotycznych?
 • czy Johann Bros czuje się Ślązakiem, Polakiem czy Niemcem?
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Pachelska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.