Jesteśmy bogatsi. Statystycznie [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski
Agnieszka Domka-Rybka

Jesteśmy bogatsi. Statystycznie [infografika]

Agnieszka Domka-Rybka

Wszyscy zarabiamy więcej. Przeciętnie, bo np. pensje w handlu to niewiele na tle informatyków.

W pierwszym kwartale tego roku średnie wynagrodzenie brutto na Kujawach i Pomorzu wyniosło 3716,74 zł brutto - podał GUS w najświeższym komunikacie.

Informatyk i kasjer. Razem mają dużo

Jest to o 7,1 więcej niż przed rokiem, co daje naszemu województwu pierwszą lokatę w kraju.

Nigdzie indziej pensje nie rosną tak szybko. Na drugim miejscu jest Lubuskie z wynikiem 6,5 proc., na trzecim Świętokrzyskie - 6,2 proc. Najwolniej wynagrodzenia rosną w Lubelskiem (0,9 proc.).

Miesięczna pensja w wysokości 3716 zł brutto, czyli 2665 na rękę? Dla wielu osób to marzenie, ale tyle wynosi nasze statystyczne średnie wynagrodzenie za 1. kwartał tego roku.

- Ja o takiej pensji nawet nie śnię - nie kryje pani Ewa, ekspedientka z Torunia, która tak wpisała się na forum Strefy Biznesu: „Z pensją GUS jest jak w dowcipie, że jeśli ja nie mam męża, a koleżanka ma męża i kochanka - statystycznie na każdą wypada jeden mężczyzna, a przecież w rzeczywistości tak nie jest”.

Realia są, m.in. we wspomnianym handlu, zgoła odmienne.

- W Polsce pracuje w nim około miliona osób, przeważnie kobiety, z czego niewielki procent zarabia przeciętnie - mówi Jan Dopierała, sekretarz sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ „Solidarność”. - Są to zatrudnieni na wyższych stanowiskach. Zdecydowana większość otrzymuje zarobki na poziomie najniższej płacy (2 tys. zł brutto miesięcznie - red.).

Poniżej przeciętnej - 2,4 tys. zł na rękę miesięcznie - dostaje też np. zastępca kierownika sklepu Biedronka w powiecie lipnowskim (nazwisko znane redakcji).

Średnia jest jedna, ale rozbieżności w wynagrodzeniach duże. Do najważniejszych czynników decydujących o wysokości pensji należą doświadczenie i zajmowane stanowisko.

Najmniej - od lat - płacą w handlu i usługach. Na najwyższe pensje mogą zaś liczyć, tradycyjnie, kadra zarządzająca i najlepsi specjaliści, m.in. informatycy.

Jesteśmy bogatsi. Statystycznie [infografika]
jchg, fot. digitouch, źródgło: gus

Mediana (przeciętna wartość) zarobków pracujących w branży IT w naszym województwie to, według Sedlak&Sedlak, 4,5 tys. zł brutto miesięcznie, czyli nawet powyżej statystyk. Oczywiście, niektórzy mogą liczyć na dużo więcej. To m.in. informatycy podnoszą statystyczną pensję w regionie i wciąż jest na nich duży popyt. Bydgoszcz uchodzi za zagłębie firm IT, co na pewno nie pozostaje bez wpływu, że statystyczne zarobki rosną najszybciej właśnie na Kujawach i Pomorzu.

Większe wypłaty także z innych powodów

- W najbliższych kwartałach wynagrodzenia będą jeszcze wyższe, a powody są różne - podkreśla dr Grzegorz Baczewski, ekspert Konfederacji Lewiatan. - Większość firm została zmuszona do podniesienia płac, czyli zwiększenia kosztów, również ze względów regulacyjnych (wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa - red.) i liczy, że w kolejnych miesiącach już nie będzie musiała tego robić. Jest to trochę myślenie życzeniowe. Bezrobocie bowiem cały czas spada, brakuje rąk do pracy i w takich warunkach trudno spodziewać się stabilizacji wynagrodzeń. Przeciwnie, w kolejnych kwartałach będą rosły coraz szybciej, gdyż wysoki popyt na pracowników napotka na zmniejszającą się ich podaż.

Jak powstaje średnia?

Główny Urząd Statystyczny definiuje, jak oblicza średnie miesięczne wynagrodzenie brutto:

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.