Jest pomysł przywrócenia handlu w wolne niedziele. Ma to pomóc klientom i przedsiębiorcom. Przeciwna jest Solidarność

Czytaj dalej
Fot. Sylwia Penc / Polskapresse
Edyta Hanszke

Jest pomysł przywrócenia handlu w wolne niedziele. Ma to pomóc klientom i przedsiębiorcom. Przeciwna jest Solidarność

Edyta Hanszke

Z projektem "zawieszenia" ustawy o wolnych dla handlu niedzielach wyszli posłowie klubu PSL-Kukiz. Przeciwni temu są związkowcy z "Solidarności", ale też część klientów.

"Nie", "nie", "nie, 100 proc. na odpoczynek", "niedziela jest dniem wolnym - dla rodziny. Tylko nieliczni muszą pracować. Uszanujmy to", "... zdecydowanie niedziele handlowe nie są potrzebne", "jestem przeciw, tydzień ma 6 dni roboczych, więc naprawdę można zrobić zakupy" - to wybrane z prawie 900 komentarzy, które znalazły się pod postem NTO na facebooku z pytaniami: "Czy powinny wrócić handlowe niedziele? ", "Czy potrzebujecie dodatkowego dnia na zakupy?". Głosy twierdzące były wyjątkiem.

W Sejmie trwają prace na projektem ustawy dotyczącym wprowadzenia "zawieszenia" obowiązywania ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19 oraz w okresie 60 dni następujących po ich odwołaniu. 29 października został skierowany do konsultacji a następnego dnia - do opinii organizacji samorządowych. Jego autorami jest grupa posłów z klubu PSL-Kukiz.

Autorzy argumentują, że przywrócenie handlu w niedziele zmniejszy liczbę osób robiących zakupy w pozostałe dni tygodnia, a przez to obniży ryzyko zakażenia koronawirusem. Wznowienie handlu w niedzielę ma też wesprzeć finansowo branżę, która tylko w dużych centrach handlowych zatrudnia ok. 400 tys. osób.

W uzasadnieniu do ustawy można przeczytać, że wg. Polskiej Rady Centrów Handlowy nie odrobienie strat spowodowanych lockdownem spowoduje likwidację tysięcy etatów, które dziś obsadzane są głównie przez ludzi młodych, w tym studentów. Podobne stanowisko przedstawia Rada Przedsiębiorczości.

Autorzy powołują się też na wyniki sondażu ARC Rynek i Opinia, podane przez "Rzeczpospolitą", wg. którego 52 proc. Polaków było za przywróceniem niedziel handlowych.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Edyta Hanszke

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.