Edyta Hanszke

Jedna opolska Alma Mater. Na razie tylko w wizji jednego polityka

Podczas inauguracji roku akademickiego Politechniki Opolskiej Marcin Ociepa wręczył rektorowi czek na ponad 28 mln zł i postulował zawiązanie federa Fot. Sławoj Dubiel Podczas inauguracji roku akademickiego Politechniki Opolskiej Marcin Ociepa wręczył rektorowi czek na ponad 28 mln zł i postulował zawiązanie federacji.
Edyta Hanszke

Nauczyciel akademicki i wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa startuje w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego z hasłem utworzenia jednej, silnej opolskiej uczelni publicznej. Rektorzy uniwersytetu i politechniki jakoś „nie wyrywają się” do realizacji tego planu.

Reprezentujący Porozumienie Jarosława Gowina (ministra nauki i szkolnictwa wyższego) Marcin Ociepa kandyduje do opolskiego sejmiku z listy PiS. Osiem lat był radnym Opola, wiceprzewodniczącym i przewodniczącym rady. - Kiedy mówimy o województwie opolskim, mówimy o ogromnym znaczeniu Opola. Chciałbym kontynuować swoje priorytety, wśród których jest Opole jako miasto akademickie, a patrząc szerzej: województwo opolskie z silnym ośrodkiem akademickim. Z tym wiąże się idea konsolidacji wszystkich uczelni publicznych w Opolu - mówił na konferencji prasowej.

Krótko później wiceminister powtórzył ten postulat podczas inauguracji roku akademickiego Politechniki Opolskiej.

W rozmowie z nto dodał: - Tak jak Europa się zjednoczyła, bo pojedyncze państwa europejskie nie są zdolne do rywalizacji z Chinami czy USA, tak pod jednym sztandarem powinniśmy zjednoczyć opolskie uczelnie. W pojedynkę są za małe, żeby były zdolne rywalizować z uczelniami z Azji, czy Ameryk, a nawet z tymi w najbliższym sąsiedztwie. Konsolidacja jest narzędziem do sukcesu, a nie sukcesem samym w sobie. To wymaga przełamania schematów, ograniczenia osobistych ambicji.

Za przykład federacji, na którym mogłoby się wzorować Opole, Marcin Ociepa podał Harward i Oxford, które firmuje jeden prezydent, ale pod których szyldami działają różne szkoły czy kolegia kierowane przez dziekanów i rektorów, które mają swoją autonomię, także naukową i finansową.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Edyta Hanszke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

200,00 320,00

Kup wyjątkowy pakiet: prenumerata cyfrowa na 180 dni z biletami na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju!

Kup teraz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.