Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Edyta Hanszke

Jedna opolska Alma Mater. Na razie tylko w wizji jednego polityka

Podczas inauguracji roku akademickiego Politechniki Opolskiej Marcin Ociepa wręczył rektorowi czek na ponad 28 mln zł i postulował zawiązanie federa Fot. Sławoj Dubiel Podczas inauguracji roku akademickiego Politechniki Opolskiej Marcin Ociepa wręczył rektorowi czek na ponad 28 mln zł i postulował zawiązanie federacji.
Edyta Hanszke

Nauczyciel akademicki i wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa startuje w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego z hasłem utworzenia jednej, silnej opolskiej uczelni publicznej. Rektorzy uniwersytetu i politechniki jakoś „nie wyrywają się” do realizacji tego planu.

Reprezentujący Porozumienie Jarosława Gowina (ministra nauki i szkolnictwa wyższego) Marcin Ociepa kandyduje do opolskiego sejmiku z listy PiS. Osiem lat był radnym Opola, wiceprzewodniczącym i przewodniczącym rady. - Kiedy mówimy o województwie opolskim, mówimy o ogromnym znaczeniu Opola. Chciałbym kontynuować swoje priorytety, wśród których jest Opole jako miasto akademickie, a patrząc szerzej: województwo opolskie z silnym ośrodkiem akademickim. Z tym wiąże się idea konsolidacji wszystkich uczelni publicznych w Opolu - mówił na konferencji prasowej.

Krótko później wiceminister powtórzył ten postulat podczas inauguracji roku akademickiego Politechniki Opolskiej.

W rozmowie z nto dodał: - Tak jak Europa się zjednoczyła, bo pojedyncze państwa europejskie nie są zdolne do rywalizacji z Chinami czy USA, tak pod jednym sztandarem powinniśmy zjednoczyć opolskie uczelnie. W pojedynkę są za małe, żeby były zdolne rywalizować z uczelniami z Azji, czy Ameryk, a nawet z tymi w najbliższym sąsiedztwie. Konsolidacja jest narzędziem do sukcesu, a nie sukcesem samym w sobie. To wymaga przełamania schematów, ograniczenia osobistych ambicji.

Za przykład federacji, na którym mogłoby się wzorować Opole, Marcin Ociepa podał Harward i Oxford, które firmuje jeden prezydent, ale pod których szyldami działają różne szkoły czy kolegia kierowane przez dziekanów i rektorów, które mają swoją autonomię, także naukową i finansową.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Współadministatorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa oraz Pro Media Sp. z o.o z siedzibą w Opolu, ul. Powstańców Śląskich 9, 45-086 Opole. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Edyta Hanszke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.