Jan Jakub Kolski kręci nowy film w Paczkowie

Czytaj dalej
Fot. Piotr Hukalo
Krzysztof Strauchmann

Jan Jakub Kolski kręci nowy film w Paczkowie

Krzysztof Strauchmann

Paczkowski dworzec kolejowy będzie scenerią dramatycznej historii rodzinnej z 1946 roku. Zagra m.in. Grażyna Błęcka - Kolska.

Znany reżyser Jan Jakub Kolski 10 września przyjedzie do Paczkowa, aby realizować zdjęcia do swojego najnowszego filmu pt. „Ułaskawienie”. Dworzec w Paczkowie to jedyne miejsce na Opolszczyźnie, które filmowcy wybrali na plenery dla nowego filmu.

Jan Jakub Kolski jest także scenarzystą obrazu. We wcześniejszych wywiadach zdradził, że opiera się ona na kanwie jego rodzinnej historii.

Opowiada losy stryja Wacława Szewczyka, który był żołnierzem antykomunistycznego podziemia i został zastrzelony przez UB. Sam film opowiada historię starych rodziców, którzy przez całą powojenną Polskę wiozą trumnę z ciałem swojego 26-letniego syna. Ten syn, żołnierzy wyklęty, został zabity przez agenta UB, a władze nie chcą pozwolić nawet na jego pochówek.

Rodzice trzykrotnie organizowali mu pogrzeb i trzy razy Urząd Bezpieczeństwa wykopywał trumnę. Więc teraz starzy rodzice jadą szukać gdzieś w kraju spokojnego miejsca na grób dla swojego syna. Narratorem opowieści jest 16 letni Janek, syn zabitego żołnierza.

Główną rolę matki zagra Grażyna Błęcka Kolska, która wielokrotnie występowała w jego filmach. Grażyna Błęcka Kolska wraca do pracy po trzyletniej przerwie, po śmierci ich córki, która zginęła w wypadku samochodowym. Oprócz niej w filmie zobaczymy także Jana Jankowskiego i Michała Kaletę. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producent - łódzka firma Centrum, szuka statystów, którzy chcieliby zagrać w scenach kręconych na terenie paczkowskiego dworca kolejowego.

Jan Jakub Kolski po raz drugi wybrał Opolszczyznę na plenery swojego filmu. W 2005 roku w Niemodlinie i Głogówku kręcił sceny do komedii obyczajowej „Jasminum”. Zamek w Niemodlinie grał w tym filmie klasztor, a w Głogówku na Rynku kręcono sceny z życia małego miasteczka.

W filmie „Yesterday” Radosława Piwowarskiego wykorzystano natomiast plenery Paczkowa i sąsiedniego Otmuchowa, w tym także ujęcia kręcone na dworcu w Paczkowie, w liceum w tym mieście oraz na otmuchowskim Rynku. Ten film, zrealizowany w 1984 roku, opowiada historię kilku młodych chłopców z prowincji, zakochanych w muzyce Beatlesów, którzy wkraczają w dorosłe życie. a ą

Krzysztof Strauchmann

Jako dziennikarz zajmuję się wszystkimi wydarzeniami związanymi z powiatem nyskim i prudnickim. Piszę reportaże o ciekawych ludziach, interesuję się życiem społecznym i gospodarczym, zachęcam do uprawniania turystyki. Interesuję się historią regionu, zwłaszcza tą najnowszą. Staram się dostrzegać przemiany we współczesnym świecie. Zależy mi na tym, aby dotrzeć do dociekliwego Czytelnika z interesującym tematem w ciekawej formie.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.