Krzysztof Ogiolda

Jan Goczoł. Prawdziwy poeta wśród Ślązaków i prawdziwy Ślązak wśród poetów

Jako poeta pozostał Ślązakiem, nawet wtedy, gdy ruszył w świat. Fot. Sławomir Mielnik (O) Jako poeta pozostał Ślązakiem, nawet wtedy, gdy ruszył w świat.
Krzysztof Ogiolda

26 lutego Opolanie pożegnali Jana Goczoła, prawdziwego poetę wśród Ślązaków i prawdziwego Ślązaka wśród poetów.

Przywiązany serdecznie do Śląska, do ludzi tutejszych i spraw Śląska dotyczących, właściwie opętany Śląskiem, szlachetna choroba, ciągłe ponawianie próby zrozumienia istoty Śląska, śląskości jako przekleństwa i błogosławieństwa (…). Stary Ślązak, postać poetycka, złożona z okruchów rzeczywistości, czasem więcej rozumie i czuje niż autorzy spisujący grube księgi historyczne, socjologiczne i ludoznawcze - pisał o Janie Goczole w „Głowach opolskich” dr Adam Wierciński.

Pozostało jeszcze 96% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.