Jak wykupić ubezpieczenie od ognia

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Kaśka Borek

Jak wykupić ubezpieczenie od ognia

Kaśka Borek

Jak możemy chronić swoją nieruchomość ubezpieczeniem? Na co zwrócić uwagę, gdy je kupujemy?

Ochronę nieruchomości od pożaru zawiera w podstawowym zakresie zwykle każda polisa mieszkaniowa. Ale czym się kierować, gdy ją wykupujemy? - Gdy wybieramy ubezpieczenie, ważne jest to, aby zapewniało ochronę przed skutkami nagłych, nieprzewidzianych i niezależnych od właściciela nieruchomości zdarzeń losowych, które mogą spowodować poważne straty finansowe - mówi Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Kiedy odmowa wypłaty

To może być dla nas zaskoczenie, ale tak – przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, kiedy ubezpieczyciel będzie mógł odmówić nam wypłaty odszkodowania. A tak właśnie się stanie, gdy pożar spowodujemy umyślnie lub zdarzenie będzie skutkiem naszego rażącego niedbalstwa.

Zanim podpiszesz, przeczytaj

Aby wiedzieć, na co możesz liczyć w razie zdarzenia losowego, a na co nie, przeczytaj umowę od deski do deski. To naprawdę ważne. Szczególnie bacznie przeanalizuj część umowy mówiącą o wyłączeniach odpowiedzialności. To pozwoli uniknąć ewentualnych rozczarowań.

Szukając oszczędności, nie zaniżaj

Aby zapewnić sobie odpowiednią pomoc finansową po pożarze, wcześniej musisz zadbać również o to, by twoje mienie było ubezpieczone na odpowiednią sumę. - Często zdarza się, że w ramach oszczędności właściciele decydują się na zaniżenie sumy ubezpieczenia - mówi ekspert. Niestety, w sytuacji, gdy dojdzie do pożaru, może się okazać, że była to tylko złudna oszczędność. Bo owszem, składka za naszą polisę była na przykład o kilkadziesiąt złotych niższa, ale spowodowała to, że wystąpiło niedoubezpieczenie.

Niedoubezpieczenie - co to jest

Nie wchodząc w niepotrzebne szczegóły: niedoubezpieczenie to sytuacja, w której maksymalna kwota wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania nie wystarczy na pokrycie wszystkich szkód spowodowanych ogniem (a także innymi zdarzeniami losowymi).

Wybierz, co ma chronić polisa

Może chronić samą nieruchomość (konstrukcję budynku oraz jego elementy stałe, jak drzwi czy okna). Ale na życzenie również ruchomości domowe (meble, RTV, AGD, elementy dekoracyjne, rzeczy osobiste, dokumenty). Czyli wszystko to, co stanowi naszą własność i znajduje się w mieszkaniu albo domu. Ochroną można też objąć obiekty przynależące do nieruchomości (garaż, piwnica), panele słoneczne, antenę satelitarną, zabudowaną szafę, instalację telewizyjną i alarmową itp. Są ubezpieczone nie tyle przed pożarem, co uszkodzeniami dokonanymi w trakcie jego gaszenia. Bo możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale bardzo często jest tak, że - niezbędna w danej sytuacji akcja gaśnicza - powoduje większe straty niż sam pożar.

- W jednym z domów doszło do zaprószenia ognia w kominie. Ogień zajął zaledwie parę dachówek, więc straty wydawały się niewielkie. Ale straż pożarna, chcąc zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia, użyła wody. Zalane były kuchnia i większość sprzętów w niej - podaje przykład z życia Jacek Chojnacki, kierownik Biura Ubezpieczeń Majątkowych z Concordii Ubezpieczenia.

Sens i istota ubezpieczenia mieszkania czy domu sprowadza się do wykupienia takiej polisy, która w przypadku wystąpienia pożaru zagwarantuje szybki powrót
123rf Sens i istota ubezpieczenia mieszkania czy domu sprowadza się do wykupienia takiej polisy, która w przypadku wystąpienia pożaru zagwarantuje szybki powrót do stanu sprzed szkody.

Ważne informacje

Formalności. Co warto wiedzieć o likwidacji szkody
Właściciel mieszkania musi wiedzieć nie tylko, od czego dokładnie chroni go polisa, ale też co powinien robić, gdy przydarzy się szkoda. Właściwe i sprawne zgłoszenie zdarzenia pozwala przyśpieszyć proces likwidacji szkód i skutecznie doprowadzić go do końca (wypłaty pieniędzy).
W razie szkody powinniśmy między innymi:

Po wizycie tzw. likwidatora towarzystwo analizuje sytuację (m.in. czy roszczenia są zasadne, czy polisa obejmuje dany rodzaj szkody).

Z życia. Bycie ostrożnym nie zawsze wystarcza
Ze statystyk wynika, że najczęstsze przyczyny pożarów to nieprawidłowe działanie pieców, grzejników oraz ludzka nieostrożność (niedopałek papierosa, włączone żelazko). To sytuacje, którym można zapobiec. Często jednak sama ostrożność nie wystarcza i, pomimo dbałości o bezpieczeństwo, nie udaje się uniknąć pożaru. Doświadczenia ubezpieczycieli pokazują, że wiele zdarzeń powstaje w wyniku awarii instalacji lub podpaleń, na które po prostu nie mamy wpływu, dlatego ubezpieczenie musi zapewniać ochronę przed skutkami nagłych, nieprzewidzianych i niezależnych od nas zdarzeń.

Sprzęt. Zabezpieczenia oraz czujniki muszą działać
Bardzo istotne jest, aby w momencie zakupu polisy podać sprzedawcy wszystkie informacje na temat stosowanych zabezpieczeń. Jeśli w mieszkaniu czy domu są zamontowane czujniki dymu lub czadu czy ognioodporne drzwi, cena polisy może zostać obniżona. Należy tylko pamiętać, że wszystkie tego typu zabezpieczenia w momencie pojawienia się ognia muszą być sprawne oraz włączone! Jeśli po pożarze rzeczoznawca stwierdzi, że któreś z nich było nieaktywne, to również może stanowić podstawę do obniżenia nam wypłaty odszkodowania.

Warto wiedzieć

Wybucha pożar. Tak go zgłaszamy pod 998
Po wykręceniu numeru straży pożarnej podajemy:

  1. swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego przekazujemy informację o pożarze (mogą oddzwonić, aby dopytać o szczegóły zdarzenia),
  2. adres i nazwę obiektu, który się pali,
  3. co się pali, na którym piętrze i tak dalej,
  4. czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Pamiętaj, to dyspozytor kończy rozmowę, nie ty!
Nie odkładaj słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia twojego zgłoszenia.

Co można zrobić, by uniknąć nieszczęścia
Dzięki tym prostym poradom ograniczysz ryzyko pożaru.

Najwięcej pożarów wybucha w kuchni.

Źródło: Państwowa Straż Pożarna

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.