Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jak rządzić Ślązakami? To proste. Bardzo proste

Czytaj dalej
Marcin Zasada

Jak rządzić Ślązakami? To proste. Bardzo proste

Marcin Zasada

Powtarzaj, że Ślązacy są twardzi, rodzinni, religijni. Wybierz się na grubę, regionalną tożsamość ignoruj, a jak trzeba - nazywaj złe rzeczy po imieniu. Polityczne recepty na władanie Śląskiem są niezmienne

Uwaga! To, co Państwo za moment przeczytacie, tylko pozornie jest polityczną instrukcją dla partyjnych central. Tylko pozornie, choć wiemy, że przed nami wybory samorządowe, że politycznych szopek będzie więcej niż tych świątecznych na rynku w Krakowie, a premier Morawiecki w końcu przywdzieje kostium górnika, zjedzie na dół i wyjdzie z szoli umorusany węglowym pyłem a uśmiechnięty.

Wyobraźmy sobie instrukcję, jak stwarzać pozory władzy dobrej i sprawiedliwej. Jeśli wyczuliście Państwo ironię, zrozumiecie, że trochę z siebie się śmiejemy, ale bardziej z nich. Bo planowana z Warszawy polityka wobec Śląska, jeśli nie jest zupełnie rozczarowująca, bywa potwornie lub tylko bardzo schematyczna. Pod jedno i drugie można podłożyć dowolne rządowe i partyjne szyldy z ostatnich dwóch dekad.

Ta gorzka refleksja to nic nowego. Ale ostatnia historia z budową pomnika Korfantego w Warszawie jest dobrym momentem, by tę refleksję wykorzystać. Tak w skrócie: oczywiście, że samorządowa składka na ten monument jest kuriozalna. I głosy krytyki, m.in. wojewody śląskiego, byłyby uprawnione, gdyby obóz polityczny, który wojewoda reprezentuje, cokolwiek w sprawie tego pomnika zrobił. Przez prawie 3 lata.

Jak rządzić Ślązakami? To proste. Bardzo proste

Mili Państwo - oto jak rządzi się Ślązakami. Opowieść jest oparta na faktach i to nie tylko autentycznych, ale i powtarzalnych jak projekcje filmów o Kevinie w Boże Narodzenie.

Punkt 1: Mów dużo. Ilość, nie jakość! Użyj paru uniwersalnych komplementów, tu ludzie spragnieni dobrego słowa.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marcin Zasada

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.