Lidia Cichocka

Jak pomóc ptakom przetrwać srogą zimę?

Jak pomóc ptakom przetrwać srogą zimę?
Lidia Cichocka

Intensywne opady śniegu utrudniły życie ptakom, a silne mrozy oznaczają, że wiele z nich może nie przeżyć. Możemy im pomóc dokarmiając, ale trzeba to robić z głową.

Ptakom najbardziej potrzebne są nasiona zawierające tłuszcz – słonecznik, konopie. Lubią je wróble i sikorki, bo dostarczają sporo energii. Dla odmiany kosy wolą suszone owoce, ich przysmakiem są rodzynki, a nawet suszone jabłka.

Chleb nie jest najlepszym pokarmem, a jeśli już chcemy go podawać, to musi być bardzo dobrze wysuszony. Nie rzucamy go na śnieg, bo nasiąknie wodą i zamarznie. Niewielki ptak do ogrzania takiej kulki lodu traci bardzo dużo energii.

Oczywiście jedzenie podawane ptakom nie może być spleśniałe. Nie powinno też zawierać soli – to dlatego resztki z naszego stołu nie są wskazane do karmienia zwierząt. Dawka śmiertelna dla wróbla to jakieś 40 mg soli. Płaska łyżeczka soli waży 5000 mg, więc wróbla zabije 1/80 łyżeczki soli, a zaszkodzi mu 1/250 łyżeczki. Stałe dokarmianie solonym pokarmem będzie powodowało powolne akumulowanie się soli w organizmie i uszkodzenie nerek.

I jeszcze jedno: jeśli decydujemy się na dokarmianie ptaków, musimy to robić regularnie. Ptaki szybko się uczą, gdzie jest stołówka i w trudnych warunkach znalezienie innego miejsca może okazać się tak dużym wysiłkiem, że ptak zginie.

Lidia Cichocka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.