Jak niewidomi aktorzy z Krakowa wylądowali w opolskim więzieniu

Czytaj dalej
Krzysztof Ogiolda

Jak niewidomi aktorzy z Krakowa wylądowali w opolskim więzieniu

Krzysztof Ogiolda

Spektakl w Oddziale Zewnętrznym w Turawie przygotowali wspólnie aktorzy Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego w Krakowie i kobiety osadzone w tym zakładzie karnym.

Życie za kratami zawsze bardzo mnie interesowało - przyznaje Beata Dżon-Ozimek, dziennikarka, tłumaczka „Dziewczynki w zielonym sweterku” (na podstawie tej historii powstał film Agnieszki Holland „W ciemności”), pomysłodawczyni projektu „Kultura - pomimo ciemności i ograniczeń” i autorka scenariusza trzydniowych warsztatów teatralnych.

- Mój pomysł polegał na tym, by połączyć w jeden zespół aktorów niewidomych i niedowidzących z więźniami. Tych pierwszych znałam od lat, Artur Dziurman, aktor Starego Teatru i „czarna gęba” polskiego filmu, który młodszym widzom kojarzy się choćby z mrocznym głosem Malfoya w „Harrym Potterze”, jest inicjatorem i od trzynastu lat społecznie prowadzi Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego. Teatr ten ciągle zabiega o stałe miejsce do pracy, tymczasowo korzystają z gościny parafii na Dębnikach. Ale pracują cały czas bardzo aktywnie.

Osadzone mogły poprzez teatr dotknąć pewnych wartości, dotknąć dobra. I pokazać to, co najlepsze w ich sercach

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.