Krzysztof Strauchmann

Jak galeria Dekada w Nysie pokazała podziały w PiS

Jak galeria Dekada w Nysie pokazała podziały w PiS
Krzysztof Strauchmann

Opolski PiS ma problem z ustaleniem, kto i kiedy może radnym gminnym dyktować, jak mają głosować w lokalnych sprawach. I jakie są konsekwencje dla nieposłusznych.

Po 20 godzinach debaty i przegłosowaniu 1152 wniosków mieszkańców, rada gminy Nysa uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu w centrum, gdzie ma powstać galeria handlowa Dekada. Ta sprawa podzieliła klub radnych PiS w Nysie. Dwie osoby (przewodniczący rady Paweł Nakonieczny i radny Paweł Szyra) wstrzymało się w ostatecznym głosowaniu. Jednak dwoje radnych PiS (Janusz Chabiński i Maria Żukowska) poparło galerię.

- Głosowałem zgodnie ze swoim przekonaniem - mówi Janusz Chabiński.

Tymczasem w ubiegłą sobotę poseł Katarzyna Czochara, szefowa PiS na Opolszczyźnie, przyjechała do Nysy i na konferencji prasowej przed sesją zapowiedziała, że radni PiS wstrzymają się od głosu w sprawie galerii do czasu wyjaśnienia wątpliwości prawnych przez sąd administracyjny.

- Kiedy przed sesją spotkaliśmy się z panią poseł Czocharą, razem z radną Żukowską uprzedziliśmy ją, że zamierzamy poprzeć galerię w ostatecznym głosowaniu - dodaje radny Chabiński. - Jej stanowisko odebrałem jako prośbę do radnych. Nikogo z nas nie zobowiązywała. Poparłem natomiast wniosek, żeby wstrzymać się z głosowaniem w związku ze skargą wojewody do NSA.

W środę, kiedy obrady się kończyły, do Nysy zawitał inny opolski poseł PiS, Bartłomiej Stawiarski. Na swojej konferencji prasowej stwierdził, że popiera galerię i burmistrza Kolbiarza. Poza tym nic nie wie o jakichkolwiek instrukcjach partyjnych dla radnych, a radni gminni są w swoich lokalnych decyzjach suwerenni. Zastrzegł przy tym, że występuje także w imieniu dwójki pozostałych opolskich parlamentarzystów PiS (Patryka Jakiego i Antoniego Dudy).

- Nie udzielałem poparcia dla galerii Dekada - prostuje poseł Antoni Duda. - Popieram prawo burmistrza, jak i rady gminy do kreowania własnej polityki rozwojowej miasta. Nie wypowiadam się na temat konkretnych uchwał, ponieważ te podlegają ocenie wyborców, a pod względem prawnym - odpowiednim organom.

Od „prywatnych” wypowiedzi Stawiarskiego odcięła się Katarzyna Czochara. „Stanowisko prezentowane przez posła Bartłomieja Stawiarskiego dotyczące budowy galerii handlowej w Nysie nie jest stanowiskiem Prawa i Sprawiedliwości - napisała w oświadczeniu dla mediów. - Nie jest też stanowiskiem nyskich radnych PiS biorących udział w głosowaniu, prezesa okręgowego, członków prezydium okręgu”.

- Stanowisko PiS w tak ważnej sprawie, dotyczącej tak dużego miasta, powinno być wypracowane na zarządzie okręgowym - uważa poseł Bartłomiej Stawiarski i członek tego zarządu. - Na zebraniu zarządu ta sprawa nigdy nie stanęła. Równie dobrze mogę powiedzieć, że są to prywatne poglądy pani poseł Czochary.

O losie uchwały zdecyduje wojewoda. Może ją uchylić jako niezgodną z prawem.

- Liczę na obiektywizm i brak partyjnych ingerencji - komentuje burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.

Krzysztof Strauchmann

Jako dziennikarz zajmuję się wszystkimi wydarzeniami związanymi z powiatem nyskim i prudnickim. Piszę reportaże o ciekawych ludziach, interesuję się życiem społecznym i gospodarczym, zachęcam do uprawniania turystyki. Interesuję się historią regionu, zwłaszcza tą najnowszą. Staram się dostrzegać przemiany we współczesnym świecie. Zależy mi na tym, aby dotrzeć do dociekliwego Czytelnika z interesującym tematem w ciekawej formie.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.