Jak 155 lat temu porucznik Oxiński z Moskalami pod Praszką wojował

Czytaj dalej
Fot. Ze Zbiorów Macieja Roga
Krzysztof Ogiolda

Jak 155 lat temu porucznik Oxiński z Moskalami pod Praszką wojował

Krzysztof Ogiolda

W kwietniu 1863 roku oddział powstańców styczniowych bił się pod Praszką z wojskami rosyjskimi wspartymi przez Kozaków. Zginęło 10 Polaków i 28 Moskali.

Józef Oxiński, ledwo 23-letni porucznik - został skierowany na pogranicze zaboru rosyjskiego, do Praszki, prawdopodobnie po to, by odebrać transport szmuglowanej przez granicę z Prusami broni. Powstańcy szli przez Jaworzno, Rudniki i Młyny. 2 kwietnia zatrzymali się w folwarku Kuźniczka koło Praszki. Oxiński wykonał egzekucję na dziedzicu Lemańskim, wrogo nastawionym do powstańców. Następnie krwawo stłumił bunt we własnym oddziale: rozstrzelał dwóch sprawców kradzieży w dworze Lemańskiego, a trzech kolejnych ludzi wypędził, wymierzywszy im najpierw po 30 solidnych razów.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.