Jak 155 lat temu porucznik Oxiński z Moskalami pod Praszką wojował

Czytaj dalej
Fot. Ze Zbiorów Macieja Roga
Krzysztof Ogiolda

Jak 155 lat temu porucznik Oxiński z Moskalami pod Praszką wojował

Krzysztof Ogiolda

W kwietniu 1863 roku oddział powstańców styczniowych bił się pod Praszką z wojskami rosyjskimi wspartymi przez Kozaków. Zginęło 10 Polaków i 28 Moskali.

Józef Oxiński, ledwo 23-letni porucznik - został skierowany na pogranicze zaboru rosyjskiego, do Praszki, prawdopodobnie po to, by odebrać transport szmuglowanej przez granicę z Prusami broni. Powstańcy szli przez Jaworzno, Rudniki i Młyny. 2 kwietnia zatrzymali się w folwarku Kuźniczka koło Praszki. Oxiński wykonał egzekucję na dziedzicu Lemańskim, wrogo nastawionym do powstańców. Następnie krwawo stłumił bunt we własnym oddziale: rozstrzelał dwóch sprawców kradzieży w dworze Lemańskiego, a trzech kolejnych ludzi wypędził, wymierzywszy im najpierw po 30 solidnych razów.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.